W ubiegłym tygodniu śląscy celnicy przeprowadzili kontrolę w samochodowej bazie transportowej. Funkcjonariusze z wydziału zwalczania przestępczości na „gorącym uczynku" przyłapali kierowcę i właściciela firmy transportowej, którzy olejem opałowym napełniali baki stojących na terenie bazy ciężarówek.

Zwalczanie przestępczości paliwowej jest jednym z priorytetów SC. Jej działania mają na celu wyeliminowanie przestępczości paliwowej i ochronę legalnie działających przedsiębiorców. Grupy zajmujące się nielegalnym wykorzystywaniem paliw oszukują Skarb Państwa oraz stanowią nieuczciwą konkurencję dla tych, którzy robią to zgodnie z prawem. Olej opałowy przeznaczony jest do celów opałowych i grzewczych. Obciążony jest niższą stawką akcyzy od paliwa napędowego. Przykładowo ten sam olej napędowy, jeżeli służy do celów opałowych, opodatkowany jest stawką akcyzy 232 zł/1000 litrów; jeżeli celom tym nie służy, stawka akcyzy wynosi 1196 zł/1000 litrów (art. 89 ust. 1 pkt 6 i 9 ustawy o podatku akcyzowym).

Zgodnie z art. 73a kodeksu karnego skarbowego - każdy kto zmienia przeznaczenie oleju opałowego i używa go do celów napędowych, przez co naraża podatek akcyzowy na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie.