Wpisanie przez sprzedawcę błędnej stawki podatku na fakturze nie powoduje, że nabywca towaru czy usługi traci prawo do odliczenia VAT.

Zdaniem ekspertów nabywca nie utraci prawa do odliczenia, a kwota odliczenia VAT powinna odpowiadać w takim przypadku kwocie wykazanej na fakturze przez dostawcę, nawet jeżeli ten zastosował niewłaściwą stawkę VAT. Podstawowe zasady odliczenia VAT określone są w art. 86 – 88 ustawy o VAT (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z póź. zm.). Kwotę podatku naliczonego podlegającego odliczeniu stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika.

Ustawa wymienia wprawdzie przypadki, w których podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia, ale wśród tych przypadków nie ma sytuacji, w której nabywca byłby pozbawiony prawa do odliczenia VAT naliczonego ze względu na zastosowanie niewłaściwej stawki VAT przez dostawcę. Odliczenie może być wyłączone, w przypadku gdy dostawca błędnie wykazał na fakturze transakcję opodatkowaną VAT, podczas gdy takie świadczenie podlega zwolnieniu z VAT lub w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna, 19 kwietnia 2011 r.