Minister finansów znowelizował więc rozporządzenie w sprawie wzorów formularzy stosowanych w sprawach celnych.

We wzorze pozwolenia na obejmowanie towarów procedurą tranzytu z zastosowaniem karnetu TIR w systemie NCTS, który stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia ministra finansów z 12 czerwca 2013 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów formularzy stosowanych w sprawach celnych (Dz. U. poz. 729), wprowadzono nowe rozwiązanie upoważniające posiadacza pozwolenia do samodzielnego otwierania procedury tranzytu na podstawie karnetu TIR z użyciem stempla „TIR-upoważniony nadawca". Odpowiednie zmiany umożliwiające wnioskowanie o uzyskanie stempla „TIR - upoważniony nadawca" zawarto we wzorze wniosku o udzielenie pozwolenia (załącznik nr 1 do rozporządzenia). Stempel ten umożliwi posiadaczowi pozwolenia otwieranie procedury tranzytu na podstawie karnetu TIR bez konieczności jego przedstawiania w urzędzie celnym w celu dokonania określonych formalności. Dzięki temu uproszczeniu otwieranie procedury tranzytu będzie mogło być realizowane w czasie dogodnym dla posiadacza pozwolenia, a nie tak, jak jest to obecnie - tylko w godzinach pracy urzędu celnego. W związku z powyższym w treści formularza wniosku o udzielenie pozwolenia na uproszczenie przy obejmowaniu towarów procedurą tranzytu lub przy zamykaniu procedury tranzytu usunięto zastrzeżenie wyłączające możliwość stosowania uproszczenia w zakresie obejmowania towarów procedurą tranzytu z zastosowaniem karnetu TIR w systemie NCTS poza godzinami pracy urzędu celnego.

Wzór nowego formularza wniosku przewiduje też możliwość ubiegania się przez wnioskodawcę o stosowanie innych niż zamknięcia urzędowe środków w celu zapewnienia tożsamości towarów. Rodzaj stosowanych środków proponowany jest przez wnioskodawcę. Jeżeli spełnione są warunki zapewniające możliwość skutecznego sprawowania dozoru celnego i kontroli celnej, organ celny w udzielanym pozwoleniu może wyrazić zgodę na stosowanie innych niż zamknięcia urzędowe, środków zapewniających ustalenie tożsamości towarów. W praktyce pozwala to na stosowanie przez posiadacza pozwolenia np. plomb innych, niż zamknięcia urzędowe zdefiniowane na gruncie przepisów prawa celnego, czy zastosowanie, jako środek identyfikacyjny szczegółowego opisu towarów zawierającego indywidualne oznaczenia np. numery fabryczne. Możliwość, o której mowa wyżej, nie była uwzględniona w treści obowiązujących aktualnie formularzy.

Dodatkowo we wzorze pozwolenia wprowadzono zmianę techniczną polegającą na podaniu aktualnego miejsca publikacji instrukcji na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, w związku z uruchomieniem nowej witryny Ministerstwa Finansów dla przedsiębiorców.

Rozporządzenie zawiera też przepis przejściowy, na mocy którego wydane na podstawie przepisów dotychczasowych pozwolenia na uproszczenie przy obejmowaniu towarów procedurą tranzytu z zastosowaniem karnetu TIR w systemie NCTS zachowują ważność, pod warunkiem dostosowania prowadzonej działalności do przepisów rozporządzenia zmieniającego, w okresie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie tego rozporządzenia. W tym czasie podmioty zainteresowane dalszym korzystaniem z uproszczenia, zgodnie z nowymi zasadami, powinny dostosować prowadzoną działalność do przepisów niniejszego rozporządzenia w zakresie uproszczonego obejmowania towarów procedurą tranzytu dotyczącego stosowania karnetu TIR w systemie NCTS i z użyciem stempla „TIR - upoważniony nadawca". Podmioty, które nie będą zainteresowane stosowaniem uproszczenia, po upływie okresu trzech miesięcy będą mogły korzystać z procedury TIR wyłącznie w formie standardowej (bez korzystania z procedury uproszczonej).

Zmiany wejdą w życie 10 lipca 2013 r.