Na forum Zespołu problemowego do spraw budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady Dialogu Społecznego wypracowano wspólne stanowisko strony społecznej, pracodawców i związków zawodowych, przedstawiające konkretne propozycje dla rządu dotyczące niezbędnych zmian w ustawie:

Zobacz: Rząd zaakceptował projekt podatku od sprzedaży detalicznej >>

Biorąc pod uwagę znaczące wahania wartości sprzedaży w poszczególnych miesiącach oraz konieczność korygowania podstawy opodatkowania w przypadku zwrotów towarów, rozliczeń zaliczek i zadatków zaproponowano, aby podatek ten był podatkiem rocznym, naliczanym po przekroczeniu planowanej kwoty wolnej, wynoszącej 204 mln zł, odmiennie od zakładanego rozwiązania, że wysokość stawek podatkowych będzie uzależniona od miesięcznej sprzedaży.

Kolejna propocycją jest wydłużenie proponowanego vacatio legis z 1 do 3 miesięcy, aby zapewnić przedsiębiorstwom czas niezbędny do przygotowania się do nowych obowiązków. Konieczne są bowiem, m.in. zmiany systemów rozliczeniowych oraz szkolenia pracowników, którzy będą odpowiedzialni za ich obsługę.

Strona społeczna, ponadto zwraca uwagę na konieczność zminimalizowania ryzyka uznania przedmiotowego projektu ustawy za niezgodny z prawem Unii Europejskiej, co w wyniku wprowadzenia, a następnie wycofania lub znaczącej zmiany podatku od sprzedaży detalicznej, będzie wpływać destabilizująco na relacje handlowe oraz tworzyć poważne konsekwencje dla przedsiębiorstw handlowych, ich dostawców, pracowników, jak również dla konsumentów.

W ocenie strony pracowników i strony pracodawców, te nader istotne ryzyka, należy definitywnie rozstrzygnąć przed wprowadzeniem ustawy do polskiego porządku prawnego, a sposób potwierdzenia zgodności należy do strony rządowej.