Umowy między Polską a Bahamami i Belize zostały przygotowane w oparciu o Modelową Umowę OECD o wymianie informacji w sprawach podatkowych. Obie zostały podpisane w tym roku.

Zgodnie z przewidzianą w umowie procedurą wymiany informacji na żądanie, strony mogą wymieniać informacje dotyczące m.in. wymiaru i poboru podatków, windykacji i egzekucji zaległości podatkowych czy dochodzenia w sprawach podatkowych lub ścigania w sprawach przestępstw podatkowych.

Wspólnota Bahamów to niewielkie państwo wyspiarskie położone w regionie Ameryki Północnej na Oceanie Atlantyckim, na południowy wschód od Florydy i na północ od Kuby. Kraj zajmuje 700 wysp, z czego 30 jest zamieszkanych.

Na wyspach nie pobiera się podatków dochodowych, podatków od zysków z kapitału czy od spadków i darowizn. Budżet państwa zasilają cła, opłaty oraz podatek od wartości nieruchomości.

Z związku z ograniczeniami w dostępie do danych na temat przepływów kapitałowych dotyczących firm zarejestrowanych w tym kraju, nie można wykluczyć, że przez Bahamy odbywa się transfer kapitału z lub do Polski - napisano w uzasadnieniu do projektu ratyfikacji umowy.

Belize jest najmniejszą gospodarką środkowoamerykańską. Eksport z tego kraju nie jest objęty podatkiem eksportowym (z wyjątkiem złomu metalowego). Belize zachęca inwestorów do lokowania swojego kapitału m.in. poprzez liczne klauzule zwolnień podatkowych od prowadzonej działalności.

Spółki mieszczące się w kategorii "International Business Companies" są zwolnione z opodatkowania wszystkich zysków wygenerowanych poza granicami Belize. Nie obowiązuje ich również wymóg sporządzania okresowych zeznań podatkowych, sprawozdań finansowych oraz księgowania przychodów wygenerowanych poza granicami kraju.

W maju z listy rajów podatkowych Ministerstwa Finansów zostały usunięte Wyspy Man, Jersey i Baliwatu Guernsey. Wcześniej Polska podpisała z nimi umowy o wymianie informacji w sprawach podatkowych. Resort finansów uznał, że nie zagrażają już polskiemu systemowi podatkowemu.

Na liście Ministerstwa Finansów krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, poza Bahamami i Belize, są m.in.: Księstwo Andory, Królestwo Bahrajnu, Barbados, Bermudy, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Gibraltar, Grenada, Hongkong, Kajmany, Księstwo Liechtensteinu, Makau, Republika Malediwów, Republika Mauritiusu, Księstwo Monako, Republika Panamy, Republika Seszeli, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, Republika Vanuatu.