Cel ustawy i wynikający z niej obowiązek

Wprowadzenie nowej regulacji ma na celu identyfikację tych spośród Amerykańskich podatników/obywateli, którzy posiadają rachunki w zagranicznych (z perspektywy USA) instytucjach finansowych. Z tego względu FATCA nałoży na wskazane instytucje obowiązek przekazywania informacji do amerykańskich organów podatkowych o prowadzonych przez te instytucje rachunkach amerykańskich podatników.

Zagraniczne instytucje finansowe

W rozumieniu FATCA za zagraniczną instytucją finansową może być uznany każdy bank, podmiot zajmujący się obrotem papierami wartościowymi, zakład ubezpieczeniowy, fundusz private equity, fundusz hedgingowy czy inwestycyjny, nie posiadający siedziby w USA, którego klientem jest podatnik amerykański. Oznacza to, że obowiązki informacyjne wynikające z amerykańskiej ustawy dotyczyć będą również tych spośród polskich instytucji finansowych, które świadczą usługi na rzecz osób z USA.


Podatnik amerykański

Pojęcia „podatnika amerykańskiego” ma szeroki zakres. Obejmuje ono zarówno  osoby na stałe mieszkające w USA, jak również obywateli amerykańskich mających status rezydenta w Polsce. W zakresie tym mieszczą się ponadto posiadacze Zielonej Karty oraz klienci polskich instytucji finansowych przebywający w danym roku w USA przez co najmniej 183 dni. Nałożone przez FATCA obowiązki informacyjne mogą zatem dotyczyć obszernej grupy usługobiorców sektora finansowego.


Skutki niewywiązania się z obowiązków informacyjnych

Skutki niewywiązania się przez polskie instytucje finansowe z nałożonych przez FATCA obowiązków mogą okazać się dość dotkliwe. Od wypłacanych z USA dla wskazanych instytucji kwot z tytułu odsetek i dywidend oraz sprzedaży lub innego
zadysponowania majątkiem, które może generować odsetki i dywidendy z amerykańskich źródeł, zostanie potracony 30 proc. podatek u źródła. Skutkiem tego może być utrata zaufania klientów, a w konsekwencji ich odpływ do tych spośród konkurencyjnych instytucji finansowych, które właściwie przygotowały się do stosowania nowych przepisów amerykańskich.

Zdążyć na czas


Moment wejścia w życie FATCA może wydawać się dość odległy. Należy jednak podkreślić, iż okres potrzebny na przeprowadzenie koniecznych zmian i dostosowań w wewnętrznych systemach i procedurach instytucji finansowych szacowany jest na kilkanaście miesięcy. Zmiany i dostosowania obejmują bowiem cały szereg aspektów tj. proces zakładania rachunku, system przetwarzania transakcji.

KPMG Tax M. Michna Sp.k.