Zamiast Funduszu Kościelnego możliwość odpisu z podatku na Kościół. Biskupi, którzy obradowali na 356. zebraniu plenarnym Episkopatu Polski, uważają, że zamiast tego Funduszu podatnicy mogliby w przyszłości odpisywać 1 proc. podatku na wybrany kościół bądź związek wyznaniowy.

Obecnie, zgodnie z art. 45c ust. 1 ustawy o PIT, naczelnik urzędu skarbowego, na nasz wniosek, przekazuje na rzecz jednej, wybranej z wykazu, organizacji pożytku publicznego (OPP) kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1 proc. podatku należnego wynikającego z naszego zeznania podatkowego. Według stanu na 15 września 2011 r. łączna kwota 1 proc. podatku należnego przekazana na rzecz OPP z rozliczenia za 2010 r. wyniosła 400,2 mln zł. Otrzymało ją ponad 6,5 tys. OPP, a wśród nich także organizacje kościelne. Liczba podatników, którzy w zeznaniach za 2010 r. złożyli wnioski o przekazanie 1 proc. podatku należnego na rzecz OPP, wyniosła 10 mln 134 tys. osób, tj. ponad 38 proc. ogółu podatników.

Episkopat proponuje, aby na Kościół lub inny związek wyznaniowy także można było przeznaczać 1 procent podatku. Ale nie w ramach obowiązującej już możliwości przekazywania procentu na OPP. Episkopat chce, żeby podatnik miał do dyspozycji drugi "procent", który mógłby oddać ze swojego podatku na Kościół. Możliwość odpisu miała by zastąpić Fundusz Kościelny, z którego od 1989 r. finansowane są m.in. składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne duchownych (także Kościołów niekatolickich). Część środków przeznaczana jest też na działalność dobroczynną i konserwację zabytków sakralnych. Szacuje się, że na Fundusz Kościelny, którym państwo rekompensuje zagrabiony przez komunistów majątek Kościoła, wpływa teraz około 90 mln złotych rocznie. Z 1 proc. podatku Kościół - według różnych szacunków - mógłby dostawać nawet kilka razy więcej, bo 400-600 mln złotych.

Na razie jednak do Ministerstwa Finansów nie wpłynęła jeszcze żadna propozycja zmian w odpisach podatkowych. Brak też konkretnych propozycji likwidacji Funduszu Kościelnego.

Michał Malinowski