Od 1 września 2015 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 czerwca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego i egzaminu maturalnego (Dz. U. poz. 959).
Zmiany, które wprowadza, to wynik marcowej nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Rozporządzenie uprości część procedur egzaminacyjnych - zespół nadzorujący przebieg matury będzie mógł liczyć dwóch nauczycieli (dotychczas co najmniej trzech), w jego skład będzie mógł zostać powołany także wychowawca zdających. Łatwiej będzie także odbierać przesyłki z arkuszami – będzie mogła to zrobić jedna osoba, a nie jak dotychczas co najmniej dwie. O nowego roku szkolnego część maturzystów będzie musiała płacic za podejście do egzaminu - zgodnie z omawianym rozporządzeniem opłata wyniesie ok. 50 zł.

Prawie 50 zł za trzecie podejście do matury>>

Od początku nowego roku szkolnego obowiązuje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 10 czerwca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz. U. poz. 843).
Wprowdza ono przede wszystkim zmiany dotyczące ocen z wychowania fizycznego i zachowania. Po wejściu w życie nowych przepisów dyrektor nie zwolni ucznia z całych zajęć, a jedynie z tych czynności, których - jak stwierdza opinia lekarska - uczeń ze względów zdrowotnych nie może wykonywać. Zwolnienie będzie udzielane na czas określony w opinii. Zmienić mają się również kryteria brane pod uwagę przy wystawianiu ocen z tego przedmiotu - obowiązywać będzie zasada, że przy ustalaniu oceny, oprócz wysiłku wkładanego przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć, należy brać pod uwagę również systematyczność udziału w lekcjach oraz aktywność ucznia w działaniach na rzecz sportu szkolnego i kultury fizycznej.

Minister edukacji: oceny z wf często zniechęcają do ćwiczeń>>

1 września 2015 r. wejdzie w życie rozporządzenie w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz. U. poz. 1113).
Zobowiąże ono m.in. do dodatkowego zatrudniania nauczycieli posiadających kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych, specjalistów, asystenta, o którym mowa w art. 7 ust. 1e ustawy o systemie oświaty (w przypadku klas I-III szkoły podstawowej), lub pomocy nauczyciela w przedszkolach, innych formach wychowania przedszkolnego i szkołach ogólnodostępnych, w których kształceniem specjalnym są objęci uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na autyzm, w tym zespół Aspergera, lub niepełnosprawności sprzężone.

Od września lepsza pomoc dla dzieci z zespołem Aspergera>>

Od 1 września 2015 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz.U.z 2015m poz. 35), w której zawarto zakaz sprzedaży niezdrowej żywności na terenie przedszkoli, szkół i placówek oświatowych.
Chodzi o produkty o takiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych, soli i cukru. Złamanie zakazu będzie karane grzywną oraz natychmiastowym rozwiązaniem umowy z ajentem szkolnego sklepiku.
Określeniem listy produktów, które znikną ze szkół, zajmie się resort zdrowia.

Dyrektor wytropi zbyt tłustą szynkę>>

We wrześniu wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 grudnia 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz. U. poz. 1993).
Dodaje przepis umożliwiający organizację lekcji języka migowego. Zmiany obejmują także nauczanie języków obcych – przyjęto, że nauka drugiego języka obcego nowożytnego dotyczyć będzie wszystkich uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, w tym uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, jeżeli jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim, niezależnie od rodzaju gimnazjum, do którego uczęszczają.

Zajęcia z języka migowego od podstawówki>>

Kongres Edukacja i Rozwój

Od nowego roku szkolnego obowiązuje także rozporządzenie Rady Ministrów z 25 maja 2015 r. w sprawie maksymalnych cen mleka i przetworów mlecznych dostarczanych do przedszkoli i szkół w roku szkolnym 2015/2016 (Dz. U. poz. 753)  
Ustala ono maksymalne ceny mleka i produktów mlecznych dostarczanych do szkół w roku szkolnym 2015/2016:
a) obniża maksymalne ceny dla mleka białego, smakowego, twarogu i serów
b) pozostawia bez zmian cenę maksymalną dla jogurtu.

MEN zaapeluje o większe dopłaty do mleka>>

1 września wchodzi również w rozporządzenie MEN zmieniające rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. poz. 954) .
Poszerza listę zawodów szkolnictwa zawodowego o technika lotniskowych służb operacyjnych, przetwórcę ryb oraz technika przemysłu mody.

Zawodówki postawią na kształcenie kadry dla lotnisk - rozporządzenie opublikowane>>

W roku szkolnym 2015/2016 kontynuowana będzie reforma podręcznikowa wprowadzona ustawą z 30.05.2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 811).
Darmowe podręczniki otrzymają drugoklasiści, czwartoklasiści oraz uczniowie pierwszych klas gimnazjów.

Nowy nadzór pedagogiczny i wymagania wobec placówek - zmiany w prawie we wrześniu 2015 r.>>

Praktyczne porady na temat nowych przepisów uzyskać będzie można podczas organizowanych przez wydawnictwo Wolters Kluwer jesiennych konferencji oświatowych: XVII Krajowej Konferencji Dyrektorów  Szkół i Przedszkoli, która odbędzie się w ramach Kongresu Edukacja i Rozwój>>

Więcej na temat nowych zadań czekających na dyrektora szkoły przeczytasz w Prawie Oświatowym >>