Okres świąt to dobry czas na zastanowienie się nad zawodową przyszłością - takiego zdania jest ¾ osób posiadających zatrudnienie, które wzięły udział w badaniu Pracuj.pl  - „Świąteczne plany zawodowe”. To również dobry czas na refleksję nad minionym rokiem. W kontekście zawodowym ocenia go pozytywnie 4 na 10 respondentów. Podobny odsetek (34 proc.) jest jednak dokładnie przeciwnego zdania.

Czytaj również: Prof. Męcina: Nie bezrobocie, a brak pracowników będzie największym problemem w 2024 r.>>

Czas na działanie

Tylko połowa badanych uważa, że w 2023 roku rozwinęła się zawodowo, zaś 33 proc. nie ma w tym zakresie zdania. Nic zatem dziwnego, że respondenci deklarują, iż 2024 rok jest dla nich czasem na ważne decyzje na polu zawodowym.

Wydaje się jednak, że potrzeba poprawienia sytuacji zawodowej jest u badanych przez Pracuj.pl na tyle silna, że aż 8 na 10 z nich uważa, że w bieżącym roku warto podejmować odważne kroki związane z pracą. To nieco więcej niż rok temu, kiedy podobnego zdania było 7 na 10 respondentów.

- Wzrost o około 10 proc. liczby osób, które uważają, że w 2024 roku należy podejmować odważne decyzje na polu zawodowym, pokazuje, że potrzeba zmian rośnie. Mogą one dotyczyć wielu obszarów - od zupełnej zmiany zawodu po staranie się o podwyżkę. Cieszy jednak, że wyżej od tego drugiego wśród noworocznych postanowień pracowników znajduje się chęć utrzymania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. To oznacza, że coraz więcej osób zaczyna postrzegać pracę nie jako źródło sensu, lecz jako dopełnienie satysfakcjonującego życia. I to z pewnością dobra wiadomość – mówi Jolanta Lewandowska-Bitkowska, ekspertka ds. rekrutacji i rozwoju pracowników w Pracuj.pl.

Najważniejsze wnioski z badania:

  • Tylko 4 na 10 badanych przez Pracuj.pl pod względem zawodowym pozytywnie lub zdecydowanie pozytywnie ocenia 2023 rok. 34 proc. jest przeciwnego zdania.
  • 56 proc. respondentów uważa, że noworoczne postanowienia mogą skutecznie motywować do zmiany pracy.
  • 81 proc. planuje w przyszłym roku podjąć ważne kroki w swojej karierze.
  • 73 proc. postanowień noworocznych związanych z karierą dotyczy zmiany pracy.
  • 65 proc. spodziewa się wyzwań w obszarze zawodowym wynikających z trudnej sytuacji gospodarczej.

 


Work-life balance cenniejsze niż wynagrodzenie

Podejmowanie odważnych kroków zawodowych, szczególnie w trudnych warunkach makroekonomicznych, wymaga rozsądnego planowania, podejmowania przemyślanych decyzji i silnej motywacji. Zdaniem ponad połowy (56 proc.) respondentów, w jej znalezieniu mogą pomóc noworoczne postanowienia związane z pracą. 51 proc. deklaruje, że je posiada. Czego dotyczą?

Najwięcej, bo aż 73 proc. postanowień noworocznych dotyczy zmiany pracy. Na drugim miejscu plasują się te związane z rozwojem zawodowym i nabywaniem nowych kompetencji - obiecuje to sobie 55 proc. badanych. Trzecia z kolei jest dbałość o równowagę między pracą i życiem osobistym, którą jako postanowienie na 2024 rok deklaruje 39 proc. respondentów.

Co ciekawe, staranie się o podwyżkę znajduje się dopiero na czwartym miejscu listy najczęstszych noworocznych postanowień związanych z pracą - deklaruje je 35 proc. osób, które takie postanowienia posiadają.

Listę najpopularniejszych noworocznych postanowień zawodowych zamyka staranie się o zupełną zmianę zawodu, które zadeklarowało w badaniu 24 proc. respondentów.  

 


Rok 2024 pełen wyzwań?

65 proc. osób badanych podchodzi do swojej pracy w 2024 roku pozytywnie, ale zdaje sobie sprawę z wyzwań, które pojawiają się na horyzoncie. Są one związane przede wszystkim z niezbyt napawającą optymizmem sytuacją gospodarczą.

- Zachowawcze podejście do sytuacji na rynku pracy widać było już w pierwszej części noworocznego badania Pracuj.pl. Okazało się wówczas, że w stosunku do 2022 roku znacząco spadła liczba osób, które spodziewają się otrzymać od swojego pracodawcy świąteczny benefit w postaci dodatkowego zastrzyku gotówki. Mogło to wynikać z trzeźwej oceny sytuacji makroekonomicznej i spodziewanej większej tendencji do oszczędzania ze strony pracodawców - Jolanta Lewandowska-Bitkowska.

Spodziewane trudności nie zniechęcają jednak respondentów do podejmowania prób na drodze do rozwoju zawodowego. Jest wręcz przeciwnie - wydaje się, że potrzeba poprawienia sytuacji zawodowej jest u respondentów na tyle silna, że aż 81 proc. z nich planuje w 2024 roku podjęcie istotnych kroków w swojej karierze.

Badanie zostało przeprowadzone w listopadzie 2023 r. wśród 784 użytkowników serwisu Pracuj.pl. Pomiar został wykonany metodą CAWI (profesjonalnego formularza internetowego). Celem badania było poznanie świątecznych zwyczajów firm oraz planów urlopowych pracujących osób, związanych ze świętami Bożego Narodzenia, a także ich noworocznych postanowień dotyczących kariery.