Według szefa rządu, przyrost osób bezrobotnych, osób, które tracą pracę, jest o wiele niższy niż wszystkie prognozy, które były wcześniej, ale ten przyrost jest. - To są nowe tysiące osób, które straciły środki do życia - powiedział Morawiecki na briefingu na terenie zakładu produkcyjnego "Flis" w Radziejowicach. Dlatego, jak dodał, rząd chce zaproponować dwa dodatkowe działania osłonowe. - Zasiłek dla bezrobotnych, który będzie podniesiony z poziomu dzisiejszego 860 zł do poziomu 1200 zł, ale także osłonę solidarnościową - dodatkowy zasiłek 3-miesięczny dla osób, które teraz tracą pracę, w wysokości 1300 zł – stwierdził Morawiecki.

 


Wszystko po to, by – jak zaznaczył premier – umożliwić osobom, które tracą pracę ponowny, jak najszybszy powrót na rynek pracy. Jak podała PAP, elementy te mają być przedstawiane w kolejnych działaniach rządu. Wzmacniane mają być też „polskie mechanizmy ubezpieczania polskich przedsiębiorców przy kontraktach, zwłaszcza zagranicznych”.

 


Obecnie przez pierwsze trzy miesiące bezrobotny, który ma od 5 do 20 lat stażu pracy, otrzymuje zasiłek w wysokości 861,40 zł brutto (741,87 zł netto).