Pierwsze ograniczenia dotyczyć będą niedzieli 11 marca, kolejny raz sklepy zamknięte będą tydzień później - 18 marca. Największe utrudnienia czekają na klientów w kwietniu, kiedy przez cały miesiąc zakupy będzie można zrobić tylko w jedną niedzielę – 29 kwietnia (ze względu na święto Wielkiej Nocy, które wypada 1 kwietnia i dołoży kolejną niedzielę bez handlu).

Generalnie od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Od 2020 roku wolne od handlu będą tylko dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia. Ponadto w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy tylko do godz. 14.00.

Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni, wprowadzając generalny zakaz handlu, ustanawia w art. 6 ust. 1 długą listę wyjątków. To właśnie one wywołują najwięcej komentarzy i wątpliwości, a z drugiej strony mogą być przyczyną nadużyć.

Czytaj: Ponad 30 wyjątków od zakazu handlu >>

Pracodawca, który nie będzie przestrzegał zakazu handlu (lub jego ograniczeń godzinowych), musi się liczyć z karą grzywny w wysokości od 1000 do 100.000 zł. Kontrolą placówek zajmie się Państwowa Inspekcja Pracy.

Ważne!
Ustawa ma zastosowanie do pracowników, pracowników tymczasowych a także innych osób fizycznych, które wykonują pracę na podstawie umów prawa cywilnego – wykonujących odpłatną pracę u przedsiębiorcy wykonującego zarobkową działalność handlową. Nie dotyczy natomiast właścicieli - oni mogą w dni objęte zakazem otworzyć sklepy, jeśli sami staną za ladą.

 [-DOKUMENT_HTML-]

Więcej informacji związanych z wprowadzanym zakazem handlu znajdziesz w poradnikach i komentarzach:
Zakaz handlu w niedziele i święta - na czym polega i kogo dotyczy?* >>
Zakaz handlu w niedziele i święta - problemy z definicją niedzieli* >>
Czym jest placówka handlowa i wykonywanie pracy w handlu?* >>
Kto może handlować w niedziele* >>

* linki prowadzą do publikacji dostępnych tylko dla zalogowanych Użytkowników Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych