Ustawa z 10 stycznia 2018 roku o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni (Dz.U. poz. 305) weszła w życie 1 marca, ale dopiero najbliższa niedziela - 11 marca - będzie pierwszą z faktycznymi ograniczeniami. To wtedy ruszą na kontrole inspektorzy pracy. W każdym powiecie dyżur będzie pełnił jeden inspektor. PIP uruchamia również specjalny numer telefonu, pod który można zgłaszać przypadki naruszeń.

Inspektor jak strażak

380 inspektorów (po jednym w powiecie) w pełnej gotowości, pod telefonem, czekających na sygnał, że ktoś pracuje, mimo zakazu - tak będą wyglądać w PIP niedziele z zakazem handlu.

- Na terenie całego kraju wszystkie powiaty będą obsadzone inspektorami pracy, którzy będą wykonywać kontrole w zakresie naruszeń ustawy - mówił we wtorek na konferencji prasowej Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek.

Widzisz - reaguj

Państwowa Inspekcja Pracy liczy, że pracownicy i klienci sklepów będą zgłaszać naruszenia zakazu handlu. W tym celu w każdym inspektoracie uruchomiony zostanie specjalny numer telefonu. Po otrzymanym sygnale inspektor pojedzie we wskazane miejsce i sprawdzi, czy prawo jest przestrzegane. Numerów telefonów należy szukać na stronach internetowych Okręgowych Inspektoratów Pracy.

Naruszenie zakazu może być kosztowne

Pracodawca, który nie będzie przestrzegał zakazu handlu (lub jego ograniczeń godzinowych), musi się liczyć z karą grzywny w wysokości od 1000 do 100.000 zł.

- Kontrola nie musi zakończyć się nałożeniem grzywny czy skierowaniem sprawy do sądu – mówił Główny Inspektor Pracy. Przy pierwszej kontroli i stwierdzeniu naruszeń wszystko może skończyć się na pouczeniu. Tu decyzja zawsze będzie należała do inspektora.

Na zakupy z kalendarzem

Od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu mamy dwie niedziele handlowe - pierwszą i ostatnią. Od 1 stycznia 2019 roku handlować będzie można tylko w ostatnią niedzielę miesiąca, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Od 2020 roku wolne od handlu będą tylko dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia. Ponadto w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy tylko do godz. 14.00.

Długa lista wyjątków - tu zrobisz zakupy

Ustawa wprowadza generalny zakaz handlu, ale jednocześnie przewiduje długą listę wyjątków od tego zakazu. Nie dotyczy on bowiem m.in. handlu w internecie, na stacjach benzynowych, w piekarniach, cukierniach i lodziarniach oraz aptekach i kwiaciarniach. Więcej na ten temat >>

Chcesz wiedzieć więcej?

W Serwisie Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych znajdziesz więcej materiałów związanych z tematem zakazu handlu. Polecamy m.in.:
- komentarz praktyczny 'Wykonywanie pracy w handlu w niedziele a odpoczynek dobowy', Joanna Suchanowska >>*
- komentarz praktyczny 'Zakaz handlu w niedziele i święta - problemy z definicją niedzieli', Maria Sobieska >>*
- poradnik 'Zakaz handlu w niedziele i święta - na czym polega i kogo dotyczy?', >>*

*linki prowadzą do tekstów dostępnych dla zalogowanych Użytkowników Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych