ZUS rozliczył już styczniowe wpłaty składek i okazało się, że w całej Polsce zaległości odnotowano na kontach 581.000 płatników. Długi firm wobec ZUS to prawie 14,5 mld zł. 350.000 zadłużonych podmiotów to osoby, które prowadzą jednoosobowo działalność gospodarczą. I nie mówimy tu o drobnych kwotach - średni dług małych firm jest wyższy niż 3000 zł.

Do wszystkich przedsiębiorców trafią wkrótce listy z informacją o wysokości ich zadłużenia. Na samym tylko Dolnym Śląsku dostanie je aż 184.637 firm. Wysyłka informacji o zadłużeniu na koncie ZUS potrwa do maja.

 [-DOKUMENT_HTML-]

- W pierwszej kolejności wyślemy informację do płatników opłacających składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, u których pierwsze wpłaty w nowym systemie rozliczyły się na najstarsze zaległości – mówi Iwona Kowalska, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Te osoby muszą wiedzieć, że na ich koncie powstał dług, w efekcie, którego mogą stracić prawo do zasiłku chorobowego, opiekuńczego lub macierzyńskiego – przestrzega rzecznik.

Kolejną grupa, do której zostaną wysłane informacje z ZUS, to płatnicy opłacający składki na własne ubezpieczenie, których wpłaty również zostały rozliczone na zaległości.

W listach ZUS powiadomi, jakie wpłaty zostały zapłacone na indywidualne konta i w jaki sposób zostały podzielone, rozliczone i jaka jest obecnie zaległość. – W korespondencji będzie widoczny bieżący stan rozliczeń. Jeżeli więc ktoś otrzyma pismo dopiero w maju, to będzie w nim informacja o rozliczeniach od stycznia do kwietnia włącznie – zapewnia Iwona Kowalska.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina wszystkim klientom, którzy mają zaległości składkowe, by zwrócili uwagę na fakt, iż po wprowadzeniu indywidualnych numerów rachunków składkowych bieżące wpłaty są w pierwszej kolejności księgowane na najstarsze zaległości. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, może to oznaczać utratę prawa do zasiłku chorobowego, opiekuńczego lub macierzyńskiego. Płatnik może jednak w takiej sytuacji złożyć wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składki po terminie. Jeżeli natomiast nie może spłacić zadłużenia jednorazowo powinien skontaktować się z doradcą ds. ulg i umorzeń, dostępnym na sali obsługi klientów bądź telefonicznie.