Prawdziwy fan piłki nożnej może dziś mieć trudności ze skupieniem się na pracy. Psychiatra, dr n. med. Agata Wysocka-Studzińska przyznaje, że dla kibiców nie ma żadnej dobrej rady, która pozwoliłaby im poradzić sobie z emocjami, jakie ich czekają. – Żadna rada nie pomoże, jeżeli, ktoś jest entuzjastą sportu – mówi psychiatra. Jedno, co zaleca, to mniej alkoholu przed, w trakcie i po meczu. – Alkohol zmniejsza dystans do rzeczywistości i obniża samokontrolę – wyjaśnia. Podkreśla też, że w dużo lepszej sytuacji znajdują się kibice, dla których piłka nożna nie jest ich całym życie. – Oni potrafią sobie zracjonalizować nawet porażkę. Wytłumaczą sobie, że np. skład drużyny był nieodpowiedni, albo przeciwnik rzeczywiście dysponował dużo większymi umiejętnościami – wyjaśnia Wysocka-Studzińska.

Wolne na mecz

Kibice mają dziś problem ze skupieniem się w pracy, a wielu chciałoby wcześniej skończyć pracę, żeby na 17.00 dotrzeć do domu na mecz. Czy pracodawca może zwolnić pracowników do domu godzinę, dwie wcześniej? Czy ten czas trzeba będzie odpracować? Czy pracodawca, który rozumie piłkarskie pasje, może podarować ten czas wolny pracownikom? Zapytaliśmy o to radcę prawnego Sławomira Parucha z kancelarii Raczkowski Paruch. - Ustawodawca pomyślał o kibicach - mówi mecenas Paruch i wyjaśnia, że są dwie możliwości:

Po pierwsze, może udzielić pracownikowi czasu wolnego w celu załatwienia spraw osobistych a pracownik może ten czas odpracować. Zgodnie z art. 151 § 2(1) K.p.  nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych czas odpracowania zwolnienia od pracy, udzielonego pracownikowi, na jego pisemny wniosek, w celu załatwienia spraw osobistych. Odpracowywanie godzin związanych z prywatnym wyjściem pracownika nie wpływa na zmianę wynagrodzenia.

Druga możliwość to zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, czyli prezent dla kibica. - Namawiam do tego drugiego - mówi mecenas Paruch.

Mundial to trudny czas dla kibica i jego otoczenia

Psychiatra dr Wysocka-Studzińska nie ukrywa, że dla entuzjastów futbolu, a przede wszystkich ich otoczenia, czas mistrzostw świata może być trudny. W pracy mogą mieć osłabioną sprawność, utrudnioną koncentrację, gdyż ich wszystkie myśli krążą wokół rozgrywek, szczególnie polskiej reprezentacji.

Jeśli wygramy dziś z Senegalem, to jutro przyda się wiedza o tym, kiedy można wziąć urlop na żądanie, czyli tzw. kacowe >>

Reprezentacja Polski gra w grupie H. Rywalami Polaków, oprócz dzisiejszego Senegalu, będzie jeszcze Kolumbia (24 czerwca) i Japonia (28 czerwca). Jeśli wyjdziemy z grupy, zagramy mecz 1/8 finału na początku lipca. Finał Mundialu 15 lipca.

Agnieszka Matłacz/PAP