Jak wynika z informacji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, takie rozwiązanie zostało wprowadzane ustawą z 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 (tzw. tarcza antykryzysowa 4).

 


Wniosek składany elektronicznie, bezpośrednio do ZUS

Gdy zleceniodawca odmówi złożenia wniosku o świadczenie postojowe, zleceniobiorca może złożyć wniosek bezpośrednio do ZUS, jeżeli spełnia pozostałe warunki, tj.:

  • zleceniodawca miał przestój w działalności w wyniku COVID-19,
  • umowa została zawarta przed 1 kwietnia 2020 r.,
  • przychód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku był niższy od 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z FUS (dla wniosku składanego w lipcu lub sierpniu nie może przekroczyć kwoty 15 994,41 zł).

Sprawdź w LEX: Kiedy można ubiegać się o kolejne świadczenie postojowe?  >

Wniosek RSP-CZ można przekazać do ZUS wyłącznie elektronicznie - przez PUE ZUS. Aby przekazać wniosek elektronicznie potrzebny jest profil na PUE ZUS. Można go założyć:

  • przez bankowość elektroniczną (PKO BP, Inteligo, BOŚ Bank, Millennium, Citi Handlowy, ING),
  • przez profil zaufany,
  • przy użyciu podpisu kwalifikowanego,
  • podczas wizyty w placówce ZUS – pracownik sali obsługi klientów na dowolnym stanowisku potwierdza dane (tożsamość) i zakłada profil,

 

 


Na PUE ZUS wnioski elektroniczne o wsparcie w ramach Tarczy Antykryzysowej trzeba podpisać. Wniosek RSP-CZ można podpisać za pomocą funkcji podpisu profilem PUE. Po wypełnieniu wniosku trzeba kliknąć przycisk „podpisz profilem PUE” i wniosek jest wysłany do ZUS. Jest to najprostszy sposób autoryzacji – nie wymaga żadnych dodatkowych czynności czy opłat.

Sprawdź w LEX: Czy ubezpieczenie w KRUS wyklucza świadczenie postojowe? >

Wnioski elektroniczne są automatycznie wypełniane danymi osoby, która je składa. System pilnuje, aby niezbędne informacje zostały wypełnione. Nie pozwala na przekazanie błędnego formalnie lub niekompletnego wniosku.

Sprawdź w LEX: Do kiedy można składać wnioski o świadczenie postojowe? >