Zadaniem tegorocznej kampanii społecznej PIP jest upowszechnianie wzorca „robotnika-profesjonalisty”, który pracuje fachowo i rzetelnie, ale również bezpiecznie i zgodnie z obowiązującymi wymaganiami. Większość kontroli będzie prowadzona na terenie budów małych i średnich, bowiem tam w poprzednich latach stwierdzano najwięcej nieprawidłowości. W 2011 r. inspektorzy pracy skontrolowali ponad 3 tys. budów, na których było łącznie zatrudnionych ponad 60 tys. pracowników. Najwięcej zastrzeżeń dotyczyło wykonywania prac na wysokości: w szczególności brak było środków ochrony zbiorowej przed upadkiem z wysokości, nie zabezpieczono dojść i przejść oraz otworów technologicznych, a także niedostateczne wyposażano pracowników w wymagane środki ochrony indywidualnej.
Jak informuje Państwowa Inspekcja Pracy, w 2011 r. 130 osób straciło życie na placu budowy. W pierwszej połowie roku bieżącego śmierć poniosło 45 pracowników budowlanych, a setki osób zostało trwale okaleczonych. Dlatego właśnie do robotników budowlanych – w tym jednoosobowych podmiotów gospodarczych - oraz do osób sprawujących bezpośredni nadzór nad pracownikami zwraca się Państwowa Inspekcja Pracy, ponawiając apel: „Szanuj życie!”
Dnia 3 września br. rozpoczęła się czwarta edycja kampanii społecznej na rzecz przeciwdziałania wypadkom w budownictwie. Dzięki niej w mediach i internecie znajdziemy wiele praktycznych publikacji, list kontrolnych i materiałów wspomagających szkolenia bhp oraz programów prewencyjnych dla pracodawców. Zadaniem tegorocznej kampanii jest upowszechnianie wzorca „robotnika-profesjonalisty”, który pracuje fachowo i rzetelnie, ale również bezpiecznie i zgodnie z obowiązującymi wymaganiami. Stąd też hasło firmujące kampanię: „Szanuj życie - profesjonaliści pracują bezpiecznie!”
Kampania PIP służyć ma wyrabianiu u pracowników budów stałych nawyków bezpieczeństwa - stosowania się do procedur bezpieczeństwa, korzystania ze środków ochrony zbiorowej i indywidualnej, trzeźwości w pracy, reagowania na odstępstwa od obowiązujących wymagań. Ma zachęcać do udziału w szkoleniach, które wyczulać będą na przestrzeganie przepisów bhp niezależnie od tempa pracy i terminu zakończenia robót.
Wiele ciekawych informacji będzie można znaleźć na stronie kampanii www.bezupadku.pl.
W 2011 roku inspektorzy pracy skontrolowali ponad 3 tys. budów, na których było łącznie zatrudnionych ponad 60 tys. pracowników. Większość kontroli przeprowadzono na terenie budów małych i średnich, bowiem tam w poprzednich latach stwierdzano najwięcej nieprawidłowości. Inspektorzy zwracali uwagę przede wszystkim na te rodzaje robót, które charakteryzowały się dużą liczbą stwierdzonych podczas wcześniejszych kontroli nieprawidłowości lub nasileniem zdarzeń wypadkowych.
Nadal najwięcej zastrzeżeń dotyczyło wykonywania prac na wysokości: brak środków ochrony zbiorowej przed upadkiem z wysokości – brak balustrad, niezabezpieczenie dojść i przejść oraz otworów technologicznych przed upadkiem z wysokości, niewyposażanie pracowników w wymagane środki ochrony indywidualnej, w szczególności chroniące przed upadkiem z wysokości. Zaniedbania te najczęściej wynikały z lekceważenia tzw. krótkotrwałych zagrożeń, które znikają samoistnie wraz z zakończeniem prac na wysokości. Niestety, część pracodawców budowlanych oraz osób kierujących pracami, nie przykłada niezbędnej wagi do bezpieczeństwa pracy, mając na uwadze przede wszystkim realizację procesu budowlanego, nie zaś bezpieczeństwo pracowników.