Poprawki miały charakter doprecyzowujący i redakcyjny; prawie wszystkie Sejm przyjął jednogłośnie.

Ustawa wprowadza do polskiego prawa postanowienia dyrektywy unijnej o dążącej do ograniczenia nielegalnej imigracji do UE poprzez zmniejszenie atrakcyjności nielegalnego zatrudniania i tym samym ograniczenie tzw. szarej strefy w gospodarce. Termin wdrożenia tej dyrektywy do krajowego prawa upłynął w lipcu 2011 r.

Zgodnie z unijnymi przepisami ustawa wprowadza kary finansowe i sankcje karne za zatrudnianie nielegalnych imigrantów. Za zatrudnianie osoby małoletniej, zatrudnianie wielu osób lub uporczywe zatrudnianie osób w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą będzie groziła kara grzywny lub ewentualnie ograniczenia wolności.

Za zatrudnianie osoby będącej ofiarą przestępstwa handlu ludźmi lub zatrudnianie osoby w warunkach szczególnego wyzysku przewidziano karę pozbawienia wolności do lat trzech. Wysokość grzywny za "uporczywe" zatrudnianie przebywającego w Polsce nielegalnie cudzoziemca miałaby wynosić do 10 tys. zł.

Ponadto, według nowych przepisów pracodawca przed zatrudnieniem cudzoziemca powinien zażądać okazania dokumentu potwierdzającego legalność pobytu. Pracodawca ma też powiadomić ZUS o zatrudnieniu cudzoziemca, a ZUS przekaże te informacje do Państwowej Inspekcji Pracy i Straży Granicznej.

Nielegalnie zatrudniony cudzoziemiec, który zostanie wydalony z Polski, będzie mógł wystąpić o wypłatę zaległego wynagrodzenia oraz związanych z nim świadczeń. Ustawa wprowadza domniemanie uzgodnionego wynagrodzenia w wysokości trzykrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Do wypłaty cudzoziemcowi zasądzonego wynagrodzenia, zapłaty grzywny za zatrudnianie bez ważnego dokumentu oraz poniesienia kosztów wydalenia cudzoziemca będzie zobowiązany "podmiot powierzający pracę", ale też solidarnie główny wykonawca oraz każdy podwykonawca, który pośredniczył między wykonawcą a podmiotem powierzającym pracę nielegalnemu imigrantowi.

Ustawa wejdzie w życie dwa tygodnie od publikacji. Teraz trafi do prezydenta.(PAP)

ago/ bno/ mow/