Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii poinformowało w środę po południu o powołaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina oraz wiceminister Olgi Semeniuk – jako przedstawiciela ministra właściwego ds. pracy, odpowiedzialną za dialog społeczny – w skład Rady Dialogu Społecznego.

Czytaj więcej: Wicepremier Jarosław Gowin i wiceminister Olga Semeniuk powołani w skład RDS>>

Dziś Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność” poinformował, że członkowie Rady Dialogu Społecznego z ramienia „S” złożyli rezygnację. Z członkostwa w Radzie Dialogu Społecznego zrezygnowali przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda oraz Bogdan Kubiak, Henryk Nakonieczny, Wojciech Ilnicki, Andrzej Kuchta, Jarosław Lange, Waldemar Sopata i Leszek Walczak.

Powodem rezygnacji związkowców jest - jak wyjaśnił PAP Piotr Duda – „bezprawne powołanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowych członków Rady Dialogu Społecznego”. Według związkowców, specustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 pozbawiła prezydenta prawa do powoływania nowych członków RDS. - W tej ustawie ukazały się kuriozalne zapisy, które wywracają Radę Dialogu Społecznego do góry nogami. Pan premier (Mateusz Morawiecki) nadał sobie kompetencje, dzięki którym ze względu na utratę zaufania może odwołać każdego członka RDS - mówi Piotr Duda. I dodał: - Nie zgadzamy się na niszczenie dialogu przez rząd Zjednoczonej Prawicy. Domagamy się jak najszybszego procedowania tej ustawy przed Trybunałem Konstytucyjnym albo jej nowelizacji.

Duda krytycznie wypowiadał się o Jarosławie Gowinie zanim ten został powołany na szefa resortu pracy. Jak powiedział wtedy przewodniczący "S", ten (Gowin – przyp. red.), który dołożył się do umów śmieciowych, dołożył rękę do podwyższenia wieku emerytalnego, otrzymuje ministerstwo pracy.

NSZZ „Solidarność” to jeden z największych związków zawodowych wchodzących w skład RDS. Oprócz „S” w skład Rady wchodzą przedstawiciele OPZZ i FZZ). Są w niej także organizacje pracodawców (Pracodawcy RP, Konfederacja Lewiatan, ZP Business Centre Club, Związek Rzemiosła Polskiego, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) oraz rząd. Członków Rady powołuje Prezydent RP. Przewodnictwo w Radzie jest rotacyjne i trwa rok. Prace strony rządowej w Radzie koordynować obecnie będzie Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.