Szkolenia online Nowe uprawnienia PIP do przekształcania umów w umowy o pracę – co to oznacza dla pracodawców 26.05.2026r. godz.: 12:00
Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl

Pracujący emeryci – wzrost zwalnia po latach dynamicznych zmian

W grudniu 2025 roku 879,5 tys. emerytów łączyło pobieranie świadczenia z aktywnością zawodową i było objętych ubezpieczeniem zdrowotnym z tytułu innego niż emerytura. To o ponad 52 proc. więcej niż dziesięć lat wcześniej, choć tempo wzrostu wyraźnie wyhamowało - poinformował w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

senior magazyn kask
Źródło: iStock

Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował raport „Pracujący emeryci – XII 2025” dostępnym na stronie ZUS. Jak się okazuje, w ciągu ostatniego roku liczba pracujących emerytów zwiększyła się nieznacznie - z 872,6 tys. do 879,5 tys. osób. Spośród nich 552,7 tys. było objętych również ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi.

- Liczba pracujących emerytów rośnie od wielu lat, jednak w ostatnim roku ten wzrost spowolnił. Może to wynikać z kilku różnych czynników. Jednym jest opóźnianie przejścia na emeryturę. Pracodawcy coraz częściej się na to godzą, a pracownicy liczą na to, że z każdym dodatkowo przepracowanym rokiem przyszła emerytura wzrośnie i to sporo nawet około 8-12 proc. Drugim czynnikiem może być stan zdrowia. Żyjemy wprawdzie coraz dłużej, ale nie zawsze w dobrym zdrowiu. Zdecydowana większość emerytów nadal wybiera więc możliwość przejścia na emeryturę w pierwszym możliwym momencie - mówi Paweł Jaroszek, członek zarządu ZUS.

Kobiety stanowią większość pracujących emerytów – 58,2 proc. ogółu. Średni wiek osób aktywnych zawodowo po przejściu na emeryturę wynosi 67,8 roku – dla mężczyzn 69,5 roku, a dla kobiet 66,6 roku. Blisko 97 proc. pracujących emerytów osiągnęło powszechny wiek emerytalny, czyli co najmniej 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn.

Najwięcej pracujących emerytów mieszka w województwach mazowieckim (16,5 proc.) i śląskim (13,8 proc.), a najmniej – w opolskim (2,3 proc.).

Czytaj również: Zawieszanie i zmniejszanie świadczeń emerytalno-rentowych ma być prostsze>>

W jakich branżach pracują emeryci?

Najwięcej pracujących emerytów zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego jest zatrudnionych w sektorach (według klasyfikacji PKD 2007):

  • opieka zdrowotna i pomoc społeczna – 17,2 proc.,
  • handel hurtowy i detaliczny oraz naprawa pojazdów – 12,5 proc.,
  • przetwórstwo przemysłowe – 10,5 proc.,
  • edukacja – 10,1 proc.

Czytaj też w LEX: Emeryci i renciści jako podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych >

Najczęstszą formą zatrudnienia pozostaje umowa o pracę, z której korzysta 37 proc. aktywnych zawodowo emerytów. 26,4 proc. wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia. Wśród osób odprowadzających również składki emerytalne i rentowe przeważają zatrudnieni na etacie – to 58 proc. tej grupy.

 

Pracujący emeryci w liczbach (grudzień 2025 r.)

  • Na 1000 emerytów 137 osób to emeryci pracujący.
  • Najwięcej pracujących emerytów na 1000 pobierających świadczenie jest w województwach mazowieckim (166) i wielkopolskim (151).
  • Najwyższy jest wskaźnik pracujących emerytów na 1000 pracujących w gospodarce narodowej w województwach zachodniopomorskim (78) i śląskim (75).

Czytaj również: Od czerwca wyższe limity dorabiania do emerytury i renty>>

Czy pracujący emeryci, pobierający jednocześnie emeryturę - zatrudnieni na podstawie umowy o pracę oraz zatrudnieni na podstawie umowy zlecenia opłacający dobrowolną składkę na ubezpieczenie chorobowe - mogą mieć wypłacany zasiłek chorobowy? - sprawdź w LEX >

ZUS zachęca seniorów do aktywności zawodowej

Aktywność zawodowa po przejściu na emeryturę pozwala nie tylko zwiększyć dochody, ale także utrzymać kontakty społeczne i aktywny styl życia. System ubezpieczeń społecznych umożliwia łączenie pracy z emeryturą, a dodatkowo odprowadzane składki mogą wpłynąć na wysokość przyszłego świadczenia.

Czytaj też w LEX: Emerytury groszowe w zreformowanym systemie emerytalnym >

 

Polecamy książki z prawa pracy