Ma to miejsce w sytuacji, gdy pracownik biurowy, sięgając np. z regałów czy wysoko zabudowanych mebli biurowych dokumenty, wchodzi na drabinę lub podest i przekracza wysokość 1 m od poziomu podłogi lub ziemi. Zgodnie z § 105 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26.09.1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 ze zm.) spełnione zostają w ten sposób wymagania definicji pracy na wysokości, zaliczanej do prac szczególnie niebezpiecznych.

Zobacz także: Dekalog ergonomii w biurze- oświetlenie>>

Praca biurowa na wysokości

Pracownicy biurowi mogą wykonywać prace na wysokości. Wymaga to jednak pewnej organizacji, obejmującej badania lekarskie oraz szkolenie bhp. Do pracy na wysokości w biurze można skierować pracownika, który:

  1. posiada ważne i aktualne badania lekarskie stwierdzające zdolność do wykonywania pracy w tym na wysokości (skierowanie na badania powinno zawierać wyraźną adnotację o pracy na wysokości do 3 m);
  2. posiada aktualne szkolenie w dziedzinie bhp, którego program obejmował zagadnienia dotyczące bhp na wysokości (szkolenie stanowiskowe).

Z uwagi na to, że praca na wysokości zaliczana jest do prac szczególnie niebezpiecznych, pracodawca powinien zapewnić bezpośredni nadzór nad nią. Na pracodawcy ciąży obowiązek przeprowadzenia odpowiedniego instruktażu w zakresie wykonywania tego typu prac. Instruktaż obejmuje w szczególności:

  1. imienny podział pracy,
  2. kolejność wykonywania zadań,
  3. wymagania bhp przy poszczególnych czynnościach, w tym zapoznanie pracownika z ryzykiem zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą.

Prace w biurze na wysokości mogą być wykonywane sporadycznie, dlatego zaleca się, aby były wykonywane przez wyznaczone osoby upoważnione, spełniające wymagania formalne (badania lekarskie, szkolenie bhp), najlepiej w składzie dwuosobowym w celu asekuracji, tak, by pracownik wchodząc czy schodząc, trzymał się drabiny dwoma rękami.

Zobacz także: Dekalog ergonomii. Zakup biurowego wyposażenia>>

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.

Dowiedz się więcej z książki
Bezpieczeństwo i higiena pracy. Pytania i odpowiedzi
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł