Okazuje się, że 42 proc. pracowników w wieku od 18. do 24. roku życia także nie otrzymało bonusu rocznego. Na ten sam problem skarży się 36 proc. pracowników z grupy wiekowej 45-54 lat. Najlepiej nagrodzoną grupą byli pracownicy w wieku od 25 do 34 lat - tylko 23 proc. spośród nich nie otrzymało bonusu rocznego. Nie mogą także narzekać pracownicy z grupy wiekowej 35-44 - tylko 31 proc. z nich nie otrzymało premii rocznej.

Badanie udowodniło, że motywacja ma znaczenie przy otrzymywaniu bonusów. 82 proc. pracowników, którzy czuli się zmotywowani w 2015 roku, otrzymało premię roczną w jakiejś formie. Natomiast 69 proc. badanych, którzy twierdzili, że brak im motywacji do pracy, nie otrzymało nic.

Polecamy: Jak uwzględnić w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego premię roczną?

Pracownicy zapytani, jakie uczucia towarzyszą otrzymaniu bonusu rocznego, odpowiedzieli, że czują się docenieni (38 proc.) i zmotywowani (26 proc.). Jednak 16 proc. stwierdziło, że nie ma żadnych odczuć w związku z taką sytuacją.

W innym badaniu przeprowadzonym przez Reward Gateway zapytano 1104 pracowników, w jakiej formie chcieliby otrzymać premię roczną. 48 proc. wybrałaby gotówkę, 33 proc. chciałoby otrzymać wycieczkę lub jakąś formę "przeżycia", 15 proc. chciałoby vouchery na zakupy, a 4 proc. marzy o czytniku e-booków.

Więcej>>>

Źródło: HR Magazine, stan z dnia 4 kwietnia 2016 r.