Pomoc nastąpi w formie dotacji budżetowych, które zostaną przeznaczone na świadczenia pieniężne wypłacane pracownikom spółek tych sektorów po skorzystaniu przez nich z systemu osłon socjalnych (urlopy energetyczne i górnicze, 1-razowe odprawy pieniężne).

Ustawa przewiduje, że odchodzący z pracy górnicy węgla brunatnego i pracownicy sektora elektroenergetycznego, którym do nabycia praw emerytalnych zostało nie więcej niż 4 lata, będą mogli przejść na urlopy górnicze lub energetyczne, podczas których otrzymają 80 proc.  dotychczasowego wynagrodzenia, naliczanego jak za urlop wypoczynkowy.

Sprawdź w LEX: Czy pracownik przebywający na urlopie górniczym może zatrudnić się w firmie nie związanej z górnictwem? >

Wypłata pieniędzy do 2053 roku

Dla osób co najmniej z 5-letnim stażem pracy, które nie będą mogły skorzystać z urlopów przedemerytalnych, przewidziano 1-razowe odprawy pieniężne w wysokości 12-miesięcznego wynagrodzenia. Korzystanie z osłon będzie dobrowolne. Pracownicy będą odchodzić stopniowo, w miarę wyłączania jednostek wytwórczych i postępującej systemowej redukcji wydobycia węgla brunatnego. Program osłonowy ma być realizowany do 2049 r., z wypłatą świadczeń do 2053 r.

Czytaj w LEX: Warunki szkodliwe i uciążliwe a nabycie prawa do emerytury >

Wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda  wyjaśniał senatorom, że oczekiwanie na notyfikację pomocy publicznej przez KE nie wstrzymuje procedur związanych np. z weryfikacją uprawnień do osłon w ZUS-ie. Wyraził też przekonanie, że proces notyfikacji przebiegnie w tym przypadku szybko i sprawnie, a tym samym ustawa w pełni wejdzie w życie. Resort aktywów jest przeciwny wnioskowi mniejszości.