Tak wynika z indywidualnej interpretacji przepisów dokonanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (decyzja oddziału ZUS w Gdańsku z 13 stycznia 2015 r., DI/100000/43/1509/2014). Pracodawca, który złożył wniosek o jej wydanie miał wątpliwości co do zasadności opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne za swojego pracownika, którego zatrudniał na1/2 etatu na umowę o pracę i jednocześnie na umowę zlecenia. Wystąpił więc do ZUS o wyjaśnienie, czy musi opłacać tę składkę od łącznego przychodu z obu umów, czy odrębnie.

Czytaj: Znamy wysokość składki zdrowotnej dla przedsiębiorców w 2015 r.

 

ZUS w odpowiedzi przytoczył regulacje zawarte w art. 18 ust. 1 i ust. 1a oraz art. 20 ustawy systemowej. Wynika z nich, że umowa zlecenia zawarta z własnym pracodawcą uważana jest dla celów ubezpieczeń społecznych za umowę o pracę. Z tego powodu płatnik składek w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe uwzględnia uzyskany przychód z umowy o pracę i ze zlecenia i od łącznej kwoty oblicza te składki.

Jeśli zaś chodzi o ubezpieczenie zdrowotne, to w podstawie wymiaru składki na to ubezpieczenie uwzględnia się przychód z umowy o pracę i zlecenia, ale po uprzednim pomniejszeniu go o składki na ubezpieczenia społeczne pobrane ze środków pracownika. Robi się to jednak tylko do wykazania w raporcie ZUS RCA. Wynika to z art. 81 ust. 1 i ust. 6 ustawy zdrowotnej. Samą składkę zdrowotną oblicza się odrębnie od przychodów z umowy o pracę i z umowy zlecenia, a następnie po ich zsumowaniu wykazuje w jednym bloku raportu ZUS RCA.

 

Zmiany w prawie pracy w 2015 r. Czy wiesz co Cię czeka?

Wynika to z tego, że zgodnie z art. 82 ust. 1, ust. 2 i ust. 10 ustawy zdrowotnej, jeśli ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, składkę należy obowiązkowo opłacać z każdego z tych tytułów odrębnie. Zasada ta ma zastosowanie także wtedy, gdy w ramach jednego z tytułów ubezpieczony uzyskuje więcej niż jeden przychód.

Obliczając składkę trzeba mieć na względzie aspekty podatkowe. Składkę zdrowotną należy bowiem opłacić w wysokości nieprzekraczającej kwoty należnej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Gdy jest wyższa, wtedy wysokość składki należy obniżyć do wysokości zaliczki.

Chcesz być na bieżąco? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych