Jego długość zależy od tego, na ile dni wolnego się zdecydujecie. I tak, jeśli pracownik zdecyduje się na 12 dni urlopu, to poza pracą będzie aż trzy tygodnie: od 21 grudnia do 10 stycznia. W każdym z trzech najbliższych tygodni zaoszczędzi po jednym dniu urlopu.
Przy czterech dniach wolnego w tygodniu świątecznym – od 21 do 24 grudnia można być na urlopie cały tydzień – do 27 grudnia włącznie. Święta Bożego Narodzenia wypadają w piątek i sobotę. Za święto przypadające w sobotę przysługuje nam dzień wolny od pracy. Z reguły pracodawcy udzielają go w Wigilię świąt Bożego Narodzenia – 24 grudnia. Wówczas już trzy dni wolnego da nam wolny cały tydzień.
Przy kolejnych czterech dniach wolnego, od 28 grudnia do 31 stycznia, można odpoczywać kolejny tydzień – do 3 stycznia włącznie. Pierwszy dzień Nowego Roku – 1 stycznia wypada w piątek, co daje nam przedłużony weekend lub tydzień wolnego przy czterech dniach urlopu.
 
 
Kolejnym pretekstem do urlopu lub przedłużonego weekendu jest 6 stycznia – Święto Trzech Króli, które wypada w środę. Można wziąć wolne na 4 i 5 stycznia i cieszyć się przedłużonym weekendem od 1 stycznia. Kolejne dwa dni wolnego – na 7 i 8 stycznia przyniesie nam wolne na cały tydzień lub przedłużony weekend, już od środy 6 stycznia do niedzieli – 10 stycznia.
Przy 12 dniach urlopu możemy wypoczywać aż trzy tygodnie. Jeśli pracodawca odda nam wolne za drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w Wigilię, 24 sierpnia, będziemy mogli odpoczywać bez przerwy 21 dni przy 11 dniach urlopu. Wówczas zaoszczędzimy 4 dni urlopu na 15 dniach wolnych od pracy.