W 2016 r. będziemy mieli do przepracowania tyle samo dni i godzin, co w tym roku - będą to 252 dni, co daje 2016 godzin. Będzie 13 dni wolnych od pracy, w tym 4 dni z nich wypadnie w niedzielę, a 9 dni świąt wypada w dniu roboczym, czyli od poniedziałku do piątku. W 2016 r. troszkę korzystniejszy będzie układ weekendowo – świąteczny. Dni wolnych od pracy będzie 114 przy uwzględnieniu wszystkich weekendów i świąt, plus, oczywiście, przysługujący urlop wypoczynkowy.
Najwięcej, po 176 godzin, będzie do przepracowania w marcu, czerwcu, sierpniu i wrześniu. Najmniej – 152 dni - w styczniu, 19 dni. 2016 r. jest rokiem przestępnym – luty będzie miał 29 dni.
Nowy, 2016 rok, można zacząć dłuższym, bo aż 10-dniowym odpoczynkiem. 1 stycznia wypada w piątek, a święto Trzech Króli, 6 stycznia – w środę. Wystarczy wziąć 4 dni urlopu, a da nam to wolne od 1 stycznia do 10 stycznia włącznie, czyli razem 10 dni.Święta Wielkanocne wypadają w przyszłym roku wyjątkowo wcześnie, bo już 27 i 28 marca. Długi majowy weekend wypada nie za bardzo korzystnie, bo 1 maja przypada w niedzielę, a 3 maja – we wtorek. Biorąc urlop na 2, 4, 5 i 6 maja, mamy zaoszczędzony jeden dzień i możemy odpoczywać od 30 kwietnia do 8 maja biorąc cztery dni urlopu, zamiast pięciu. Wyjątkowo, Boże Ciało wypada w maju – 26-go, w czwartek, a nie jak najczęściej, w czerwcu. Wystarczy wziąć wolne na piątek, 27 maja, i można cieszyć się przedłużonym weekendem już od środy popołudniu.
 
Chcesz wiedzieć więcej na tema czas pracy? Sprawdź pozycję "Czas pracy. 50 najważniejszych problemów"
 
Następna okazja do przedłużonego wolnego będzie w sierpniu. Święto 15 sierpnia wypada w poniedziałek, a zatem możemy wypoczywać o dzień dłużej.
Korzystnie wypada 1 listopada, bo we wtorek. Można wziąć jeden dzień urlopu na poniedziałek, 31 października, i mieć przedłużony weekend aż do wtorku włącznie. Dodatkowy urlop na 2, 3, 4 listopada przyniesie nam wolne na cały tydzień przy wykorzystaniu 4 dni urlopu, a nie 5.
Święto Niepodległości, czyli 11 listopada, będzie kolejną okazją do wydłużenia weekendu, bo wypada w piątek.
Dość niekorzystnie układają się w przyszłym roku święta Bożego Narodzenia – Wigilia wypada w sobotę, a drugi dzień świąt w poniedziałek. Nie będziemy świętować dodatkowego dnia wolnego w Nowy Rok 2017, bo wypada on w niedzielę.
Przypomnijmy, w rocznym okresie rozliczeniowym dozwolonym zgodnie z kodeksem pracy pracodawcy mogą udzielić wolnego np. za maj dopiero w grudniu. Przy miesięcznym okresie rozliczeniowym wszelkie zamienne dni muszą się zmieścić w obrębie tego okresu. A zatem, wolne za 15 sierpnia może poprzedzać to święto lub przypadać w poniedziałek po weekendzie z uroczystością. Dzięki temu zatrudnieni będą mieli dłuższy wypoczynek.
Zgodnie z generalną regułą wynikającą z art. 129 KP, czas pracy w podstawowym systemie czasu pracy nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy 
w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym czterech miesięcy.