Czym jest jakość powietrza?
Na jakość „środowiska wewnątrz pomieszczenia” składają się głównie 4 czynniki:
• Jakość powietrza, czyli wentylacja, dopływ świeżego powietrza, jego cyrkulacja oraz zapach.
• Komfort akustyczny, czyli jakość dźwięku w pomieszczeniu, odgłosy z zewnątrz, drgania czy pogłos.
• Komfort termiczny, czyli temperatura i wilgotność.
• Komfort oświetlenia, czyli widoczność oraz natężenie i jasność światła oraz dopływ światła dziennego.
Jak poprawić jakość środowiska wewnątrz pomieszczeń?
Aby zachować jak najlepszą czystość powietrza naturalnym rozwiązaniem wydaje się sprawna i regularna wentylacja oraz częste wietrzenie pomieszczeń. Niestety to drugie bywa niekiedy utrudnione ze względu na hałas dobiegający z zewnątrz. Dlatego tak ważne jest, aby o jakość powietrza wnętrz zadbać już na etapie projektowania. „Podczas prac budowlanych lub remontowych należy zawsze wybierać materiały o niskiej emisji Lotnych Związków Organicznych (LZO). Sufity czy ścienne panele akustyczne nie tylko gwarantują doskonałe warunki akustyczne, ale również dzięki zastosowaniu wełny szklanej 3 generacji ze śladowo niską emisją formaldehydu, przyczyniają się do dobrej jakości powietrza” mówi Wojciech Jórga, szef marketingu Ecophon.


Czym jest formaldehyd i wełna szklana 3 generacji?
W systemach akustycznych Ecophon każdy panel zbudowany jest z wełny szklanej 3 generacji, składającej się w ponad 70% ze szkła pochodzącego z recyclingu oraz spoiwa na bazie roślin. Oznacza to, że podczas procesu produkcyjnego wyeliminowane zostały substancje pochodzące z ropy kopalnianej i zastąpione lepiszczem pochodzenia roślinnego z pszenicy. O jego ekologicznym charakterze świadczy nawet zapach, który jest naturalny i w przeciwieństwie do niektórych „chemicznych” zapachów całkowicie nieszkodliwy dla zdrowia.
Odkąd Ecophon rozpoczął stosowanie spoiwa pochodzenia roślinnego, nie dodaje już formaldehydu do wełny szklanej. Formaldehyd jest substancją naturalnie występującą w przyrodzie, ale również stosowaną w sektorze przemysłowym. Zbyt duża emisja formaldehydu może potencjalnie wywołać szereg niepożądanych objawów, jak podrażnienia oczu, gardła, skóry czy reakcje alergiczne . Ecophon, dzięki nowoczesnym i ekologicznym rozwiązaniom, obniżył znacząco poziom formaldehydu, dzięki czemu produkty Ecophon spełniają nawet najbardziej restrykcyjne wymogi norm i certyfikatów na rynku materiałów budowlanych. Aktualnie aż 96% produktów Ecophon z wełny szklanej 3 generacji spełnia wymogi francuskiej normy klasy A+ dotyczącej emisji lotnych związków organicznych!
Historia firmy Ecophon sięga 1958 roku, kiedy w Szwecji wyprodukowano pierwsze materiały dźwiękochłonne z wełny szklanej, służące redukcji hałasu w miejscach pracy. Obecnie firma jest światowym dostawcą systemów sufitów akustycznych i paneli ściennych, zapewniających zdrowe środowisko pracy w obiektach biurowych, oświaty, służby zdrowia i przemysłu czystego. Ecophon należy do Grupy Saint-Gobain i posiada oddziały sprzedaży oraz dystrybutorów w większości krajów Europy. Celem Ecophon jest osiągnięcie pozycji globalnego lidera w kształtowaniu komfortu akustycznego poprzez dostarczenie dźwiękochłonnych systemów oraz zapewnienie lepszego samopoczucia i zwiększenia wydajności użytkowników końcowych. Ecophon utrzymuje stały dialog z agencjami rządowymi, organizacjami i instytutami badawczymi zajmującymi się środowiskiem pracy . Przyczyniamy się do poprawy warunków wszędzie tam, gdzie ludzie pracują i porozumiewają się.

Źródło: www.ecophon.com