"Emerytura plus" w wysokości 1100 zł ma być wypłacona osobom pobierającym: emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych. Dodatkową emeryturę otrzymają również osoby pobierające rodzicielskie świadczenie uzupełniające, czyli tzw. matczyną emeryturę.

Czytaj więcej:  Emeryci dostaną "trzynastkę" - prezydent podpisał ustawę >>>

Nabycie prawa do polskiej emerytury gwarantuje Ukraińcom podpisana w Kijowie umowa o zabezpieczeniu społecznym.

Według danych ZUS w 2018 r. przeciętnie miesięcznie wypłaty w kraju otrzymywało 123 225 emerytów i rencistów (mających okresy ubezpieczenia w Polsce i za granicą).

Z kolei za granicę przeciętnie transferowanych było miesięcznie w tamtym roku 60 727 emerytur i rent, przelewami na zagraniczne konta bankowe, z tego najwięcej było wypłacanych do emerytów i rencistów ZUS zamieszkałych w Niemczech, tj. 19 657 świadczeń przeciętnie miesięcznie.

 


 

"Trzynastka" także dla niektórych cudzoziemców

Zgodnie z obowiązującymi przepisami "trzynastkę" nie uzależnia się od posiadania polskiego obywatelstwa. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska odnosząc się do medialnych publikacji podkreśliła, że rząd nie wypłaci trzynastki tysiącom cudzoziemców, którzy nawet nie mieszkają w Polsce. - Przy podawaniu informacji dot. Ukraińców, którzy będą pobierać "Emeryturę Plus" jest dużo nierzetelności dziennikarskiej. To 115 osób, a nie jak podawano 115 tys." - powiedziała.

Również w program "Mama 4 plus" przewiduje, że niektórzy cudzoziemcy mogą otrzymać świadczenie. Zgodnie z ustawą prawo do niego będzie przysługiwać wyłącznie osobom mieszkającym w Polsce i mającym (po ukończeniu 16 lat) tzw. ośrodek interesów życiowych na terytorium naszego kraju – przez co najmniej 10 lat.

Ustawa zakłada również, że rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie mogło być przyznane obywatelom Polski lub osobom, mającym prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce bądź obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) lub cudzoziemcom legalnie przebywającym na terytorium Polski.

 

 

Coraz więcej obcokrajowców w FUS

W ostatnim czasie ZUS opublikował raport z ostatniej dekady (lat 2008-2018). Liczba obcokrajowców, którzy zostali zgłoszeni do ubezpieczeń emerytalno-rentowych w ZUS w tym okresie, wzrosła aż dziewięciokrotnie. Najchętniej wybierają Polskę obywatele spoza Unii Europejskiej, których liczba powiększyła się 11 razy. Wśród wszystkich ubezpieczonych w ZUS, obcokrajowcy stanowią już 3,6 proc.

Dominują obywatele Ukrainy (426 tys.) oraz Białorusi (33 tys.) Kolejne miejsca na liście zajmują obywatele Wietnamu (8 tys.), Mołdawii (7 tys.) oraz Rosji (7 tys.). infografika cudzoziemcy w polskim systemie ubezpieczeń społecznych, 3,6 proc. udział cudzoziemców w polskim systemie ubezpieczeń społecznych

Najchętniej Polskę wybierają osoby w wieku 20-49 lat. Cudzoziemcy najczęściej osiedlają się w województwach: mazowieckim, dolnośląskim i wielkopolskim. Najmniej obcokrajowców wybiera województwo świętokrzyskie. Cudzoziemcy najczęściej podlegają ubezpieczeniom z tytułu umowy o pracę (56 proc.) oraz zlecenia i umowy agencyjnej (40 proc.). Tylko 3 proc. zdecydowało się na prowadzenie własnej firmy.