Zasady nabywania prawa do niego określa ustawa z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin oraz niektórych innych ustaw. Do 15 czerwca br. prezydent ma czas na jej podpisanie.

Osoby wstępujące po 1 stycznia 2013 r. do policji, straży pożarnej lub zawodowej armii będą musiały dłużej pracować i w nowy sposób będą miały wyliczona emeryturę – jeśli na taki się zdecydują. Do świadczenia uprawni 25 lat na służbie i wiek – 55 lat. Po nowemu, emerytura będzie wyliczana na podstawie zarobków funkcjonariusza z kolejnych 10 lat. Będzie on mógł sam wybrać najkorzystniejsze dla siebie lata do obliczenia emerytury, a jeśli sam tego nie uczyni wówczas będzie miał wyliczoną emeryturę z kolejnych 10 lat poprzedzających rok zwolnienia ze służby.
Takie zasady dotyczą emerytury policjanta, jak żołnierza zawodowego. W praktyce oznacza to, że zostaną zsumowane uposażenia mundurowego podczas każdego roku z wybranych przez niego lat kalendarzowych. Ustalona roczna kwota zostanie porównywana do rocznej kwoty przeciętnego uposażenia żołnierza zawodowego lub funkcjonariusza, obowiązującego w danym roku kalendarzowym. Po obliczeniu każdego roku zostanie ustalona średnia arytmetyczna ze wszystkich 10 lat, która to będzie stanowiła wskaźnik wysokości podstawy wymiaru emerytury. Zostanie on pomnożony przez kwotę przeciętnego uposażenia obowiązującego w dniu zwolnienia ze służby. Wysokość emerytury podstawowej wynosi 60 proc. podstawy wymiaru.
Drugim sposobem obliczenia emerytury dla mundurowych jest obecny, czyli stary sposób. Według niego świadczenie oblicza się na podstawie należnego wynagrodzenia funkcjonariusza z ostatniego miesiąca służby, niezależnie jak długo wykonuje on swój zawód. Ten sposób obliczenia świadczenia jest korzystniejszy dla mundurowego. Zasada liczenia świadczenia na podstawie wysokości należnego wynagrodzenia z ostatniego miesiąca służby  obowiązuje również w formacjach specjalnych podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych.
Inaczej wygląda sytuacja w przypadku wojskowych. Służba wojskowa żołnierzy zawodowych jest pełniona w sposób kadencyjny i dostosowana do bieżących potrzeb Sił Zbrojnych. Kadencja może trwać od 18 miesięcy do trzech lat. Taki charakter służby wojskowej praktycznie uniemożliwia sztuczne zawyżanie wysokości uposażenia żołnierza (np. awansując go w ostatnim miesiącu służby). Jeżeli obecnie służący w armii żołnierz wybierze nowe reguły, to nie będzie miał do tej podstawy doliczonych dodatków z ostatniego miesiąca służby.