Dzięki lekturze numeru dowiedzą się Państwo dlaczego system IT powinien być traktowany jako część ekosystemu firmy, a także jakie wnioski płyną z ostatnich branżowych spotkań, jak również o nowej HR-owej inicjatywie – HR Influencers. Z działu „Raporty” natomiast dowiedzą się Państwo jak skutecznie wykorzystywać media społecznościowe – już nie tylko w rekrutacji, ale w ogóle tworząc kompleksową strategię obecności w nich oraz jakie są trzy składowe wizerunku firmy w mediach społecznościowych. Poznają Państwo również wyzwania na europejskim rynku pracy. Ponieważ wiosna tuż, tuż prezentujemy zasady zdrowego odżywania, tak by zwiększać swoją efektywność w pracy i umiejętnie czerpać energię do działania. Ceniącym studia przypadku polecamy case Grupy Sanofi opisujący wdrożenie w organizacji programu mentoringu. Na jakie elementy trzeba zwrócić uwagę implementując takie działanie rozwojowe oraz jakie wskaźniki przyjąć do jego oceny? Zdradzamy też czym jest facylitacja grupowa, jaka jest rola i etapy pracy facylitatora, a także kiedy warto zastosować facylitację. Opisujemy również ograniczenia oraz zalety tej metody pracy. Ku refleksji polecamy lekturę artykułów odpowiadających na pytanie: „Po co komu HR?” oraz „Dlaczego niektórzy ludzie źle pracują?”. W dziale „Prawo” przedstawiamy poradnik na przykładach jak w 2016 r. prawidłowo ustalać rozkłady czasu pracy. „Odczarowujemy” też mediacje kontynuując prezentację zmian przepisów w tym zakresie. Zapraszamy do lektury odpowiedzi na pojawiające się na co dzień w obszarze stosowania przepisów prawa pracy pytania.

W dziale „Nowości” znajdą zaś Państwo wybrane przez redakcję najciekawsze pozycje książkowe z obszaru zarządzania zasobami ludzkimi i rozwoju, które ukazały się ostatnio na rynku oraz krótką ich recenzję.

W marcowym numerze prezentujemy też ciekawe artykuły w kwartalniku – „Rynek Konferencji i Szkoleń” – studium przypadku UniCredit , czy tekst prezentujący czynniki istotne dla młodych menedżerów, a które redukują objawy wypalenia zawodowego i wpływają pozytywnie na zaangażowanie w pracy.

Zapraszam na stronę Personelu Plus: www.czasopisma.abc.com.pl/pplus
oraz do zapoznania się ze spisem treści!

Personel Plus można nabyć w salonach Empik, kioskach Ruchu oraz na stronie www.profinfo.pl/hr-kadry/wynagrodzenia/p,personel-plus-hrm-szkolenia-rekrutacja-prenumerata-2012,39349.html#40152321

Spis Treści:

Dział: Temat numeru

Różnorodność się opłaca. Zwłaszcza w finansach
Czy kobietom rzeczywiście powinno się pomagać w rozwoju kariery? Dlaczego firmy i instytucje miałyby podejmować takie działania i czy mogą płynąć z tego dla nich wymierne korzyści? Wyniki badań i opinie większości ekspertów są zbieżne.

Co się dzieje, gdy kobiety mają więcej
władzy i wpływu? 

Wiek innowacji potrzebuje nowych kompetencji, nowych pomysłów i różnorodności. Diagnozy ekspertów są jednoznaczne: w Polsce za dużo jest odtwórczości, a za mało myśli! Potrzebujemy kompetencji, talentów i wolności, a badania naukowe dowodzą, że kobiety pełniące wysokie funkcje kierownicze w dużym stopniu oferują poszukiwane wartości. Niestety, na wysokich stanowiskach kierowniczych kobiet ciągle jest za mało.

Siła polskiej gospodarki
Wedle statystyk co druga Polka w wieku produkcyjnym (18–59 lat) nie pracuje. Sposobem na aktywizację jest własna firma. Jednak zaledwie 35 proc. jednoosobowych firm jest prowadzonych przez kobiety. Jeszcze rzadziej znajdziemy panie kierujące mikrofirmami oraz małymi przedsiębiorstwami. A szkoda, bo jak wynika z badania portalu Firmy.net, kobieca ręka w biznesie oznacza więcej stabilności i optymizmu.

Motywuj pracowników
bez podatkowych ograniczeń 

Pracodawcy, którzy podejmują decyzję o świadczeniach pozapłacowych dla pracowników, powinni wybrać rozwiązanie najbardziej korzystne finansowo. Jest nim na pewno karta przedpłacona. Jej wartość będzie wolna od PIT do 380 zł w roku, jeśli zakup zostanie sfinansowany z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Dział: Ludzie i Wydarzenia

System IT jako część ekosystemu firmy

O tym, które firmy mogą pozwolić sobie dziś na najlepszych pracowników oraz na ile najnowsze rozwiązania technologiczne wspierają procesy zarządzania w organizacjach, rozmawiamy z Błażejem Migoniem, dyrektorem ds. rozwoju systemów HR w BPSC S.A.

Udany rok dla branży outsourcingu
Których dostawców usług outsourcingowych oraz które instytucje z ich bezpośredniego otoczenia biznesowego można zaliczyć do najlepszych i najdynamiczniej rozwijających się w 2015 r.?
Jakie wyniki osiągnęła branża outsourcingu w Polsce w zeszłym roku?

HR musi mieć donośny głos i dobry słuch
Trzy ścieżki tematyczne: „Nowe wyzwania”, „Kreowanie zmiany” oraz „Nowe role i kompetencje”, a w nich wiele inspiracji i wiedzy. Ponadto dyskusje i debaty, wymiana doświadczeń – tak w skrócie można podsumować konferencję HR Directors Summit.

HR Influencers
Są HR-owcy, którzy chcą wyznaczać kierunki rozwoju biznesu, dbać o najwyższe standardy zarządzania i dzielić się praktykami. 20 stycznia 2016 r. zainaugurowana została działalność think tanku branży HR – HR Influencers.

Dział: Raport

Media społecznościowe w rekrutacji i nie tylko

Kiedy w 2010 r. Erik Qualman stwierdził, że „nie mamy już wyboru, czy korzystać z social media, pytanie brzmi, jak korzystać z nich dobrze?”, miał na myśli głównie marketing. Czy obecnie możemy jego słowa odnieść do rekrutacji?

Wyzwania na europejskim rynku pracy
Europejski rynek pracy doświadcza ciągłych przemian, które wynikają ze zmian demograficznych, coraz silniejszej konkurencji międzynarodowej oraz rozwoju technologii. W jakich barwach przyszłość rynku pracy widzą europejscy i polscy pracownicy?

Dział: HRM

Body Power na wiosnę.
Energia… skąd ją czerpać? 

Nasze ciało nieustannie pozyskuje i wydatkuje energię. Jednym z jej najważniejszych źródeł jest to, co jemy. Czy zatem rzeczywiście świadomie podejmujemy nasze wybory żywieniowe, tak aby wpływały pozytywnie na poziom odczuwanej przez nas siły do działania i efektywności w pracy?

Adekwatne narzędzie rozwojowe
Mentoring w Grupie Sanofi, rozumiany jako transfer wiedzy i doświadczenia pomiędzy dwoma pracownikami, oparty na partnerstwie i wzajemności, spotkał się z dużym entuzjazmem uczestników projektu. W 2016 r. rusza kolejna, druga edycja „Programu Mentoringu”.

Holistyczne podejście do kompetencji
W jaki sposób dział HR może przygotowywać firmę pod względem posiadanych przez jej załogę kompetencji, aby organizacja mogła realizować swoją strategię w stale zmieniającej się sytuacji rynkowej? Jak w kontekście potrzeb biznesowych definiować kluczowe umiejętności pracowników?

Dział: Edukacja i rozwój

Wszyscy wiedzą coś, nikt nie wie wszystkiego

Pośród usług dla biznesu pojawia się nowa: facylitacja grupowa. Lokuje się pomiędzy szkoleniami, coachingiem i konsultingiem, może też wiele wnieść do organizacji. Facylitator nie da żadnego gotowego rozwiązania. Raczej poprowadzi proces, który doprowadzi zespół do wypracowania własnych rozwiązań.

Po co komu HR? 
Wiele osób zastanawia się, czy praca w HR-ze jest przyszłościowa i co może motywować ludzi do podjęcia pracy w tym obszarze. Skąd bierze się zła opinia o pracy HR-owców?

Dział: Prawo

Czas pracy w 2016 r. – poradnik na przykładach

Większość pracodawców ma obowiązek sporządzania rozkładów czasu pracy zatrudnionych pracowników. Warto zatem wiedzieć, jak poprawnie sporządzić rozkład czasu pracy pracowników, a także w jakich przypadkach pracodawca nie musi tego robić.

Odczarowanie mediacji
Z dniem 1 stycznia 2016 r. weszła w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów. Ustawa w sposób istotny znowelizowała przepisy Kodeksu postępowania cywilnego w zakresie mediacji i arbitrażu. Jednak nie wszystkie zmiany w tym zakresie są korzystne.

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - pytania i odpowiedzi

Kwartalnik „Rynek Konferencji i Szkoleń

Rola HR-u w międzynarodowej
ekspansji UniCredit 

Grupa UniCredit w ciągu kilkunastu lat stała się czołową instytucją finansową w Europie. Olbrzymia w tym zasługa funkcji HR, która konsekwentnie wspiera międzynarodowy rozwój tego liczącego ponad 2500 podmiotów organizmu. Jak udało się z sukcesem wdrożyć wspólny dla całej grupy katalog stanowisk oraz innowacyjne programy rozwoju przywództwa?

Młodzi menedżerowie
– rozmawiać „o” czy rozmawiać „z”? 

Wiele mówi się o wyzwaniach w pracy z młodymi menedżerami.
Próbuje się zwracać uwagę na słabsze i mocniejsze strony takiej współpracy. Niestety trochę mniej mówi się o komunikacji z młodymi menedżerami.
A ta jest kluczowa.

Co z tymi liderami? 
Wśród najważniejszych wyzwań w 2015 r. znalazł się po raz trzeci z rzędu temat przywództwa. Czy i w 2016 r. przywództwo znajdzie się na liście 10 wyzwań dla HR-u?