Kancelaria Prezydenta RP poinformowała w środę, 26 lipca 2023 r., że prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek, 24 lipca, ustawę z 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym. To w niej ukryta została nowelizacja ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych dotycząca wydłużenia okresu ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne na preferencyjnych zasadach dla niektórych płatników składek oraz przepis wyłączający stosowanie przepisów ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych do zamówień na usługi lub dostawy udzielane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w związku z realizacją przepisów dotyczących wydłużenia okresu ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne na preferencyjnych zasadach dla niektórych płatników składek. Przepisy te wejdą w życie z dniem 1 sierpnia 2023 r.

Czytaj również: Firmy będą mogły korzystać z Małego ZUS Plus jeszcze przez rok

Mały ZUS Plus – na czym polega ulga i kto może z niej skorzystać

Mały ZUS Plus to ulga w składkach na ubezpieczenia społeczne dla najmniejszych przedsiębiorców. Z wydłużonego okresu jej obowiązywania będą mogli skorzystać ci, którzy przynajmniej w jednym miesiącu w 2023 r. korzystali z ulgi. Co ważne, Mały ZUS Plus nie obejmuje składki zdrowotnej.  

Sprawdź w LEX: Czy sprzedaż środka trwałego liczy się do obrotu do małego ZUS plus? >

Obecnie z Małego ZUS Plus mogą skorzystać przedsiębiorcy maksymalnie przez 36 miesięcy (3 lata) w ciągu kolejnych 60 miesięcy (5 lat) prowadzenia firmy, o ile m.in.: roczny przychód z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył kwoty 120 tys. zł, w poprzednim roku kalendarzowym prowadzili działalność przez co najmniej 60 dni. Od 1 sierpnia okres korzystania z ulgi zostanie wydłużony o kolejne 12 miesięcy, dzięki czemu właściciele firm będą mogli skorzystać z rozwiązana łącznie przez 48 miesięcy.

Sprawdź w LEX: Czy mały ZUS plus dotyczy firm, które osiągnęły stratę? >

Aby skorzystać z dodatkowej ulgi:

  • podstawa wymiaru składek na MZ+ nie może przekroczyć 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok,
  • nie może być też niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku.

Jak poinformowało w komunikacie Ministerstwo Rozwoju i Technologii, w grudniu 2022 r. z Małego ZUS Plus skorzystało 235,7 tys. przedsiębiorców.- Szacujemy, że z przedłużonego Małego ZUS Plus w tym roku skorzysta 66,4 tys. przedsiębiorców, w 2024 r. 142,3 tys., a w 2025 r. 104,9 tys. – podał resort. Zmiany zostały przygotowane wspólnie przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Sprawdź w LEX: Czy zawieszenie działalności wydłuża okres korzystania z małego ZUS plus? >