Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta RP, prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek, 27 grudnia 2021 r., ustawę z 17 grudnia 2021 r. o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych. Ustawa określa warunki nabywania w 2021 r. prawa do tego jednorazowego świadczenia pieniężnego oraz zasady jego wypłaty.

– Jako społeczeństwo jesteśmy im winni szacunek, z kolei obowiązkiem nas, rządzących, jest zapewnienie im godnych warunków życia i należnego im wsparcia. To solidarność społeczna i forma zadośćuczynienia poniesionych przed laty krzywd – mówi cytowana w komunikacie prasowym Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, szefowa resortu.

Czytaj również: Będzie dodatkowe wsparcie dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych>>

Dla kogo dodatkowe jednorazowe świadczenie?

Ustawa wprowadza jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 3 tys. zł dla osób, które do 31 grudnia 2021 r. uzyskały status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych na podstawie decyzji Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, sporządzonej z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego, (może zamiast podpisu zawierać nadruk imienia i nazwiska wraz ze stanowiskiem służbowym osoby upoważnionej do jej wydania), której nadany zostanie rygor natychmiastowej wykonalności.

Świadczenie wypłacane będzie przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych do dnia 31 marca 2022 r. Podstawą wypłaty będzie decyzja Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych,

Jednorazowe świadczenie pieniężne wypłacane będzie:

  1. osobie pobierającej świadczenie pieniężne – w sposób wybrany dla wypłaty tego świadczenia pieniężnego;
  2. osobie niepobierającej świadczenia pieniężnego zamieszkałej w kraju – przekazem pocztowym na ostatni adres korespondencyjny używany w korespondencji z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych;
  3. osobie niepobierającej świadczenia pieniężnego zamieszkałej za granicą – w państwie zamieszkania na rachunek bankowy tej osoby za granicą, wskazany do dnia 28 lutego 2022 r. przez osobę uprawnioną do jednorazowego świadczenia pieniężnego.

W przypadku osoby uprawnionej zamieszkałej za granicą, której jednorazowe świadczenie pieniężne wypłacone zostanie na rachunek bankowy tej osoby za granicą, wypłata nastąpi w walucie wymienialnej.

Świadczenie będzie wypłacane z urzędu. Oznacza to, że nie będzie konieczności składania żadnego wniosku. Świadczenie będzie wolne od egzekucji, nie będzie podlegało wliczeniu do dochodu, będzie także wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Świadczenie wraz z kosztami jego obsługi zostanie sfinansowane ze środków budżetu państwa. Koszt jego wypłaty to około 42 mln zł.