Biuro prasowe Kaufland poinformowało Prawo.pl o podjęciu współpracy z PointPack.pl. Umowa zakłada wprowadzenie usługi nadawania i odbierania paczek "DHL Parcel" dostępnej w punkcie informacyjnym w wybranych sklepach. - Usługa wprowadzona została ze względu na chęć zapewnienia naszym klientom satysfakcjonujących i spokojnych zakupów, przy okazji których nasi klienci będą także mogli nadać lub odebrać przesyłkę - podkreślono.

Zobacz analizę w LEX: Ograniczenie handlu w niedziele >

 

Nie otwieramy się w niedziele objęte zakazem

Kaufland poinformował, że wprowadzenie możliwości odbierania i nadawania paczek to pilotażowy projekt. Obejmuje on 30 wybranych sklepów sieci Kaufland. - Z usług kurierskich można korzystać wyłącznie w godzinach otwarcia sklepu, które nie ulegają zmianie. Wprowadzenie usługi nie spowoduje otwarcia sklepów w niedziele objęte zakazem handlu - zaznaczono.

 


 

Kolejne sklepy placówkami pocztowymi - obawy związkowców

Związkowcy z NSZZ "Solidarność" kilka tygodni temu wyrazili obawę, że kolejne sklepy po sieci "Żabka" chcą stać się placówkami pocztowymi. - Prawdopodobnie w ten sposób chcą ominąć ograniczenie handlu. Jeśli do tego dojdzie to ustawa o ograniczeniu zostanie rozsadzona od środka i stanie się martwym przepisem - stwierdził Alfred Bujara z NSZZ "Solidarność".

Czytaj więcej: Trwa spór o handel w niedziele, a kolejne markety chcą być placówkami pocztowymi >>>
 

Związkowiec uważa, że niezbędna jest nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, która doprecyzuje m.in. jakie placówki mogą być wyłączone spod zakazu handlu w niedziele. Taką przygotowali posłowie PiS. Projekt został złożony w Sejmie w 2018 r. Jednak po pierwszym czytaniu w komisji prace nad nim zostały wstrzymane.

 

 

Spór o skutki wprowadzenia ograniczenia

Pracodawcy, rząd i związkowcy od kilku miesięcy nie mogą dojść do porozumienia ws. skutków ograniczenia handlu w niedziele. Zgodnie z raportem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii widoczne jest wyhamowanie tendencji spadkowych, jeśli chodzi o liczbę sklepów i poziom sprzedaży wśród najmniejszych placówek handlowych, rośnie sprzedaż na stacjach benzynowych i obroty w turystyce, a Polacy coraz częściej spędzają czas z rodziną oraz poświęcają go na rekreację. Resort rekomenduje, by nie wprowadzać żadnych zmian w obowiązujących przepisach.

Sprawdź w LEX: Kto może handlować w niedziele >

Krytycznie raport MPiT oceniło Forum Obywatelskiego Rozwoju, którego zdaniem lektura opracowania nie pozwala uznać, że propozycje tam zawarte znajdują oparcie w zaprezentowanych danych. Według Forum za całkowicie niezasadne należy uznać ministerialne rekomendacje, sprowadzające się do utrzymania zasad dochodzenia do pełnego zakazu handlu w 2020 roku i postulaty zmiany przepisów w celu „dalszego wzmocnienia małych, polskich sklepów”.

Zastrzeżenia do raportu resortu przedsiębiorczości ma także Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Według ZPP z analizy ministerstwa wynika, że cele ograniczenia handlu nie zostały zrealizowane. Chodzi m.in. o zatrzymanie spadku znikania małych punktów handlowych.

Sprawdź w LEX: Niedziele handlowe 2019 >

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nią handel jest dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą. Od 2020 r. zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Sprawdź w LEX: Czym jest placówka handlowa i wykonywanie pracy w handlu? >

Zakaz nie obowiązuje m.in.

  • w cukierniach
  • lodziarniach
  • na stacjach paliw płynnych
  • w kwiaciarniach, w sklepach z prasą
  • kawiarniach

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.