Główny Urząd Statystyczny opublikował w czwartek informację sygnalną zatytułowaną „Indeks kosztów zatrudnienia w kwartałach 2022 r.". Z opublikowanych danych wynika, że w czwartym kwartale 2022 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 0,2 proc. w stosunku do trzeciego kwartału tego samego roku, zaś w porównaniu do czwartego kwartału 2021 r. wskaźnik ten wzrósł o 11,6 proc.

Jak podaje GUS, indeks kosztów zatrudnienia (dalej: IKZ) jest eurowskaźnikiem PEEI (ang. Principal European Economic Indicators), który opisuje bieżącą sytuację makroekonomiczną Unii Europejskiej.

Czytaj również: Dr Łuczak: Pracownicy zyskają prawo domagania się bardziej przejrzystych i stabilnych warunków zatrudnienia>>

Indeks kosztów zatrudnienia

Koszty zatrudnienia są to koszty ponoszone przez pracodawcę w związku z zatrudnieniem pracowników. Składają się na nie wynagrodzenia, składki na ubezpieczenie społeczne i podatki płacone przez pracodawcę, pomniejszone o otrzymywane dotacje.

- Indeks kosztów zatrudnienia (IKZ, ang. Labour Cost Index – LCI) przedstawia kształtowanie się kosztów zatrudnienia ponoszonych przez pracodawcę. Jest to indeks kwartalny, obejmujący całkowite koszty zatrudnienia w przeliczeniu na przepracowaną godzinę w sekcjach PKD od B do S. Może być publikowany w trzech formach: jako wartość nominalna, zmiana w stosunku do okresu poprzedniego lub zmiana w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Z technicznego punktu widzenia jest to indeks Laspeyresa godzinowych kosztów pracy odnotowanych w kwartale referencyjnym w odniesieniu do godzinowych kosztów w roku bazowym. Rok bazowy jest modyfikowany cyklicznie co cztery lata. Podstawą wyznaczania indeksu w 2022 r. był rok 2016. Z uwagi na wpływ efektów kalendarzowych i wahań sezonowych na zatrudnienie i czas przepracowany, wskaźniki IKZ są poddawane procedurze wyrównań dniami roboczymi i wyrównań sezonowych – wyjaśnia Główny Urząd Statystyczny.

Czytaj w LEX: Ubezpieczenia w kosztach podatkowych na przykładach >>

Z danych GUS wynika, że w 2022 r. w Polsce wzrosły liczba godzin przepracowanych oraz koszty zatrudnienia. W czwartym kwartale 2022 r. liczba godzin przepracowanych była o 2,3 proc. wyższa niż rok wcześniej, a koszty zatrudnienia w tym samym czasie wzrosły o 14,2 proc. Pomiędzy pierwszym a czwartym kwartałem 2022 r. nastąpił wzrost indeksu kosztów zatrudnienia o 8,3 proc. Najniższe wartości IKZ osiągnął w drugim kwartale badanego roku, natomiast w trzecim i czwartym kwartale wartości wskaźnika były o ok. 9 proc. wyższe niż w drugim kwartale.

Wzrost IKZ obserwowany był w niemal wszystkich rodzajach działalności – poza działalnością finansową i ubezpieczeniową, w której w 4 kwartale 2022 r. był o 4 proc. niższy niż w pierwszym kwartale tego roku. W pozostałych sekcjach wzrost IKZ wahał się od 0,6 proc. w sekcji Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną do 16,2 proc. w sekcji Opieka zdrowotna i pomoc społeczna.

Czytaj w LEX: Koszty uzyskania przychodów pracowników w sytuacjach nietypowych - poradnik na przykładach >>

 


Polska na tle UE

Według GUS, w czwartym kwartale 2022 r. Polska znajdowała się wśród krajów Unii Europejskiej o najwyższych wartościach indeksu kosztów zatrudnienia. - Z danych za 2022 r. wynika, że w czwartym kwartale indeks kosztów zatrudnienia w Polsce był o około 30 proc. wyższy niż średnia dla całej UE. Niższe niż w Polsce IKZ występowały w krajach Europy zachodniej i północnej (najniższą wartość analizowanego indeksu odnotowano w Finlandii – 110), a wyższe w krajach UE położonych na wschód i południowy wschód od Polski (najwyższa wartość wystąpiła w Rumunii – 202,3) – czytamy w informacji GUS.

Jak podkreśla GUS, biorąc pod uwagę rozkład indeksu kosztów zatrudnienia według rodzajów działalności, można zauważyć, że wartości kwartalnego IKZ w Polsce są zdecydowanie wyższe oraz że występuje większe ich zróżnicowanie niż w Unii Europejskiej.

W czwartym kwartale 2022 r. najwyższy indeks kosztów zatrudnienia w UE odnotowano w sekcji Górnictwo i wydobywanie, a w Polsce – w sekcji Opieka zdrowotna i pomoc społeczna. Najniższe natomiast wartości omawiany indeks przyjmował w UE w Edukacji, a w Polsce w sekcji Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę. Największa różnica wartości indeksu kosztów zatrudnienia pomiędzy Polską a Unią Europejską wystąpiła w sekcji Opieka zdrowotna i pomoc społeczna – w Polsce odnotowano wartość 194, a w UE 125,1.