Graś potwierdził też, że spotkanie z klubem SLD odbędzie się w Sejmie o godz. 13, a z klubem RP - o godz. 15.

Politycy SLD od tygodnia zbierają podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie reformy emerytalnej. Partia chce, by Polacy odpowiedzieli w nim na dwa pytania: czy są za podwyższeniem wieku emerytalnego do 67. roku życia oraz czy popierają propozycję przejścia na emeryturę kobiet po 35 latach pracy, a mężczyzn po 40 latach. Sojusz proponuje, by to staż pracy, a nie wiek biologiczny decydował o przejściu na emeryturę.

Rzecznik klubu RP Andrzej Rozenek pytany, czego spodziewa się po konsultacjach, powiedział, że Ruch chciałby przedstawić Tuskowi swoje zdanie oraz propozycje. "Dopiero wtedy oczywiście określimy się z poparciem, natomiast my rozumiemy potrzebę wydłużenia wieku emerytalnego" - zaznaczył.

Na pytanie, czy klub byłby gotów poprzeć propozycje rządu w sprawie wysłużenia wieku emerytalnego wraz z rozwiązaniami osłonowymi, Rozenek powiedział: "Tak, i chcielibyśmy te rozwiązania zaprezentować panu premierowi na spotkaniu".

Szef klubu Solidarnej Polski Arkadiusz Mularczyk powiedział w czwartek PAP, że jego ugrupowanie chciałoby spotkać się z premierem w przyszłym tygodniu; najpierw posłowie SP chcą dostać założenia do projektu reformy emerytalnej, a także wszystkie analizy, którymi dysponuje kancelaria premiera.

"Spotkanie z premierem w przyszłym tygodniu to dobry pomysł, będzie możliwość merytorycznej rozmowy z premierem" - ocenił Mularczyk.

O propozycjach zmian w systemie emerytalnym Tusk rozmawiał we wtorek z posłami koalicyjnego PSL. Szef rządu zadeklarował, że jest gotów spotkać się z każdym klubem parlamentarnym, by przekonywać do stanowiska rządu w sprawie podniesienia i zrównania wieku emerytalnego.

W czwartek przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda ma przekazać marszałek Sejmu Ewie Kopacz podpisy zebrane pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum dotyczącego zmian emerytalnych. Związkowcy chcą, by wnioskiem tym - który popierają PiS i Solidarna Polska - zajął się Sejm. Pod własnym wnioskiem o referendum podpisy zbierają SLD i OPZZ.

We wtorek do konsultacji społecznych trafiły projekty ustaw dotyczące podniesienia wieku emerytalnego oraz emerytur grup uprzywilejowanych. Propozycja rządu zakłada, że od 2013 r. ma być stopniowo zrównywany i podwyższany wiek przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn; docelowo do 67. roku życia. (PAP)

mrr/ son/ gma/