Przypomnijmy, nowelizacją Kodeksu pracy (Dz. U. Nr 224, poz. 1459) wprowadzono nowy, dodatkowy dzień wolny od pracy – w święto Trzech Króli, w zamian znosząc obowiązek oddawania dnia wolnego za święto, które przypadnie w sobotę w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Według jeszcze obowiązujących do końca bieżącego roku przepisów zatrudnionym, którzy pracują 5 dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku, należy się dzień wolny za sobotni pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia.

Większość firm, które stosują miesięczny okres rozliczeniowy, zapewne odda za to sobotnie święto dzień wolny w Wigilię. Są też firmy, które stosują dłuższe okresy rozliczeniowe rozliczyły się zawczasu z pracownikami i oddały  dzień wolny wcześniej.

Wiadomo jednak, że są też takie przedsiębiorstwa, które planują oddać dzień wolny po Nowym Roku, mimo nowych przepisów. Takie rozwiązanie nie będzie jednak niezgodne z prawem.

W taki sposób mogą rozliczyć świąteczną sobotę te firmy, które stosują dłuższe niż miesięczny okresy rozliczeniowe, a przełom roku przypada w trakcie trwania grafiku.

Takie firmy mogą dzień wolny przypadający za święto w sobotę bożonarodzeniową  wyznaczyć po Nowym Roku, w styczniu lub lutym, jeśli grafik obejmuje te miesiące. W takim wypadku nie ma znaczenia zmiana przepisów, ponieważ pracownik nabył prawo do dnia wolnego w trakcie obowiązywania starych przepisów, a dzień wolny za świąteczną sobotę będzie udzielony do końca okresu rozliczeniowego. Wskutek tego pracownicy z okresem rozliczeniowym obejmującym miesiące w 2011 r. mogą mieć przedłużony do 4 dni weekend, od 6 stycznia (od Trzech Króli) do 9 stycznia 2011 r. Stanie się tak, jeśli pracodawca zdecyduje o oddaniu dnia wolnego 7 stycznia  za pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, przypadający w grudniową sobotę 2010 r. 

Taka możliwość nie dotyczy pracujących w miesięcznym lub dłuższym okresie rozliczeniowym, który kończy się z końcem 2010 r. Z takiej możliwości nie skorzystają też pracownicy, którzy w Wigilię wyznaczoną za 25 grudnia będą na urlopie lub zwolnieniu lekarskim.

Natomiast jeśli pracownik był chory lub na urlopie podczas świątecznej soboty, wówczas wolne za 25 grudnia trzeba mu oddać do końca okresu rozliczeniowego tak samo jak innym, bo w wyniku nieobecności w pracy nie traci do niego prawa.