Zakład pracy skierował pracownika na studia i udzielił mu urlopu szkoleniowego. Pracownik w dniu urlopu szkoleniowego podczas zajęć na uczelni złamał nogę.
Czy to zdarzenie można uznać jako wypadek w pracy?

Analizując zdarzenie wypadkowe z pytania, do którego doszło u pracownika w trakcie zajęć na uczelni, na które pracownik został skierowany przez pracodawcę, można stwierdzić, że mamy do czynienia z wypadkiem zrównanym z wypadkiem przy pracy.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322) - dalej u.u.w., za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:
1)
podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,
2)
podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia,
3)
w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
Przepis art. 3 ust. 2 u.u.w. podaje definicje wypadku zrównanego z wypadkiem przy pracy. Na równi z wypadkiem przy pracy, w zakresie uprawnienia do świadczeń określonych w ustawie, traktuje się wypadek, któremu pracownik uległ:
1)
w czasie podróży służbowej w okolicznościach innych niż określone w ust. 1, chyba że wypadek spowodowany został postępowaniem pracownika, które nie pozostaje w związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań,
2)
podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony,
3)
przy wykonywaniu zadań zleconych przez działające u pracodawcy organizacje związkowe.
W art. 57b ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227) - dalej u.e.r., podano definicję wypadku w drodze do pracy lub z pracy. Za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana. Jednakże uważa się, że wypadek nastąpił w drodze do pracy lub z pracy, mimo że droga została przerwana jeżeli przerwa była życiowo uzasadniona i jej czas nie przekraczał granic potrzeby, a także wówczas, gdy droga, nie będąc drogą najkrótszą, była dla ubezpieczonego, ze względów komunikacyjnych, najdogodniejsza.
W art. 57b ust. 2 u.e.r. wskazano, że za drogę do pracy lub z pracy uważa się oprócz drogi z domu do pracy lub z pracy do domu również drogę do miejsca lub z miejsca:
1)
innego zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego,
2)
zwykłego wykonywania funkcji lub zadań zawodowych albo społecznych,
3)
zwykłego spożywania posiłków,
4)
odbywania nauki lub studiów.
Analizując zdarzenie wypadkowe z pytania, do którego doszło u pracownika w trakcie zajęć na uczelni, na które pracownik został skierowany przez pracodawcę, można stwierdzić, że mamy do czynienia z wypadkiem zrównanym z wypadkiem przy pracy.
Została spełniona definicja wypadku zrównanego z wypadkiem przy pracy, gdyż jest to zdarzenie nagłe, spowodowane najprawdopodobniej przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz (w tym przypadku złamanie nogi) oraz powstałe w momencie odbywania zajęć na uczelni, na które pracownik został skierowany przez pracodawcę. Można w tym przypadku mówić o bezpośrednim skierowaniu pracownika przez pracodawcę na odbycie zajęć na uczelni.
Zdarzenie nie jest wypadkiem przy pracy, gdyż udział w zajęciach na uczelni nie jest tak naprawdę wykonywaniem pracy w ścisłym tego słowa znaczeniu.
Aby móc zakwalifikować wypadek na zajęciach na uczelni jako wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy, w każdym przypadku powinny być spełnione następujące warunki:
•udział w zajęciach na uczelni powinien odbywać się na wyraźne skierowanie pracodawcy,
•udział w zajęciach na uczelni powinien mieć związek z wykonywanymi czynnościami w pracy. Najlepiej aby zakres i tematyka zajęć na uczelni były adekwatne do wykonywanych czynności i obowiązków przez pracownika na rzecz pracodawcy, a odbycie zajęć na uczelni przez pracownika wskazane aby zwiększyło jego kwalifikacje zawodowe w zakładzie pracy.
Jak widać nie każde zajęcia na uczelni, w których uczestniczy pracownik, ale tylko takie, które spełniają powyższe warunki, upoważniają do uznania zdarzenia za wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy.
Gdyby do zdarzenia wypadkowego doszło w trakcie odbywania drogi przez pracownika na zajęcia na uczelni, wtedy zgodnie z definicją o której mowa w pkt 4 art. 57b ust. 2 u.e.r., można byłoby stwierdzić, że mamy do czynienia z wypadkiem w drodze do pracy.

Krzysztof Zamajtys