Pytanie pochodzi z LEX BHP: Czy na wózki widłowe prowadzone ręcznie, z napędem elektrycznym, trzeba mieć uprawnienia? Czy można na nich podnosić pracownika?
 

Odpowiedź

Zgodnie z § 1 rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (dalej r.b.h.p.w.j.), rozporządzenie określa wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym spalinowym, elektrycznym i spalinowo-elektrycznym, zwanych dalej „wózkami jezdniowymi”, mających zastosowanie w transporcie wewnętrznym. Tak więc wózki jezdniowe prowadzone ręcznie nie podlegają pod przepisy r.b.h.p.w.j.
 

 Wypróbuj serwis BHP przez 7 dnia za darmo


Następnie należy rozważyć, czy wózek widłowy prowadzony ręcznie nie jest wózkiem podnośnikowym z mechanicznym napędem podnoszenia. Bowiem do wózków jezdniowych z mechanicznym napędem podnoszenia (np. elektrycznym) mają dodatkowo zastosowanie przepisy rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych. Jednak również to rozporządzenie nie obejmuje tzw. wózków unoszących ładunek do 30 cm.


Czytaj: Jakie uprawnienia są potrzebne do obsługi ręcznego wózka paletowego? >
 

Wózki podnośnikowe mogą być używane do podnoszenia osób, jeśli producent opisał taką możliwość w instrukcji obsługi. W przypadku gdy producent wózka nie przewidział takiej możliwości w instrukcji obsługi, pracodawca może użytkować wózek do podnoszenia osób, pod warunkiem uzyskania przez pracodawcę zgody właściwej jednostki dozoru technicznego.

 

Więcej przydatnych informacji znajdziesz w LEX BHP:

Ocena ryzyka zawodowego - operator wózka widłowego - POBIERZ WZÓR >

Czy ciągłe stosowanie świateł w wózkach widłowych jest uzasadnione? >

Użytkowanie pasów bezpieczeństwa w wózkach widłowych >