Pytanie pochodzi z publikacji Serwisu BHP.

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 1996 r. Nr 10, poz. 55 z późn. zm.) – dalej u.o.z.t. palenie wyrobów tytoniowych, w tym papierosów, zabronione jest w pomieszczeniach zakładów pracy. Pracodawca, zgodnie z art. 5a ust. 3 w zw. z art. 2 pkt 9 u.o.z.t. może jednak wyznaczyć palarnię, a więc wyodrębnione konstrukcyjnie od innych pomieszczeń i ciągów komunikacyjnych pomieszczenie, odpowiednio oznaczone, służące wyłącznie do palenia wyrobów tytoniowych zaopatrzone w wywiewną wentylację mechaniczną lub system filtracyjny w taki sposób, aby dym tytoniowy nie przenikał do innych pomieszczeń. Nie dotyczy to jednak przedsiębiorstw podmiotów leczniczych, pomieszczeń innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne, a także jednostek organizacyjnych systemu oświaty (szkół, przedszkoli itp.), oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej (ośrodków pomocy społecznej, ośrodków interwencji kryzysowej itp.), bowiem na terenie takich placówek palenie tytoniu jest bezwzględnie zakazane.

Zobacz także: Pracodawca nie zakaże palenia w regulaminie>>

Zgodnie z § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719), w obiektach oraz na terenach przyległych do nich jest zabronione wykonywanie czynności, które mogą spowodować pożar, a w szczególności używanie otwartego ognia, palenie tytoniu i stosowanie innych czynników mogących zainicjować zapłon materiałów występujących:
a) w strefie zagrożenia wybuchem, z wyjątkiem urządzeń przeznaczonych do tego celu, spełniających wymagania określone w przepisach rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 22 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w przestrzeniach zagrożonych wybuchem (Dz. U. Nr 263, poz. 2203),
b) w miejscach występowania materiałów niebezpiecznych pożarowo.
Jak wynika z powyższego, palenie papierosów na stanowisku pracy, niezależnie od tego, czy jest to stanowisko spawacza wyposażone w wyciągi miejscowe, czy też stanowisko pracy jakiegokolwiek innego pracownika, jest niedopuszczalne. Palenie wyrobów tytoniowych w pomieszczeniach zakładu pracy może odbywać się wyłącznie w miejscach specjalnie do tego celu przeznaczonych (palarniach). Jednak decyzja o tym, czy w zakładzie pracy zostanie wyznaczona palarnia należy do pracodawcy.

Zobacz także: Kiedy pracodawca jest obowiązany zorganizować palarnię w zakładzie pracy?>>

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.