Dziennikarka Prawo.pl ze specjalnym wyróżnieniem
Rozmowa Beaty Dązbłaż z Anną Majdak, trenerką i konsultantką z wieloletnim doświadczeniem w pracy w międzynarodowym środowisku korporacyjnym oraz w projektach edukacyjnych z obszaru DE&I (Diversity, Equity & Inclusion), została wyróżniona w I konkursie dziennikarskim o niezależnym życiu im. Anny Drabarz "Na własnych zasadach", który zorganizowało Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami.

- Wyróżniamy w ten sposób tekst, który przedstawia jasną korzyść, jaka płynie z zapewnienia odpowiednich warunków pracy osobom, które mogą ich potrzebować - uzasadnili wyróżnienie organizatorzy konkursu.
W wyróżnionym wywiadzie pt. Osoby neuroróżnorodne w pracy to zysk wskazywała m.in., że bezkosztowe jest ustalenie jasnych zasad komunikacji, np. możliwość odpowiadania na wiadomości w określonym czasie - do 3 godzin a nie od razu, a także możliwość wyboru formy kontaktu. Na przykład mail zamiast spotkania na żywo, jeśli temat nie wymaga rozmowy albo możliwość niewłączania kamery na spotkaniu. To także zachęta do informowania o swoich potrzebach, bez wymogu diagnozy, np. poprzez pytanie „Jak mogę najlepiej z tobą współpracować?”. Cennym rozwiązaniem jest też elastyczny czas pracy, np. możliwość wcześniejszego rozpoczęcia dnia pracy dla osób unikających porannego zgiełku. Z kolei przesyłanie agendy przed spotkaniem pomaga osobom z ADHD i ASD (spektrum autyzmu) przygotować się i lepiej w nim potem uczestniczyć. Widać więc, że to są bardzo proste rozwiązania.
I nagrodę otrzymał Jędrzej Dudkiewicz za artykuł „Trzeba przełamać schemat biednej „kaleki”, której trzeba współczuć i rzucić piątaka”, opublikowany w wysokieobcasy.
Tematem I Konkursu dziennikarskiego o niezależnym życiu im. dr Anny Drabarz „Na własnych zasadach” było niezależne życie osób z niepełnosprawnościami, definiowane zgodnie z Konwencją ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami, a także Komentarzem ogólnym nr 5 do art. 19 Konwencji. Jego celem jest promocja osób, które swoim przykładem udowadniają i propagują możliwość prowadzenia niezależnego życia, a także rozwiązań, inicjatyw i narzędzi służących prowadzeniu niezależnego życia.





