Resort przedsiębiorczości zwraca uwagę, że wysokie i stabilne tempo wzrostu gospodarczego sprzyja powstawaniu nowych firm i rozwojowi już istniejących. - Pracodawcy mogą skorzystać z doświadczenia osób 50+. To kilkaset tysięcy wykształconych ludzi, którzy chcą pozostać aktywnymi uczestnikami rynku pracy. Nie tylko pracując w firmach, ale też prowadząc własny biznes - podkreślono.

Czytaj też:  Rząd chce poprawiać bezpieczeństwo i warunki pracy>>

- Równocześnie spotykają się oni z różnymi trudnościami w postaci na przykład nieżyczliwych przepisów czy stereotypowego myślenia ze strony pracodawców. To powoduje, że część z nich wycofuje się z rynku pracy. Ministerstwo chce te bariery zidentyfikować, określić i w miarę możliwości zmniejszyć ich dolegliwość - dodaje resort.

 

Czytaj w LEX: Ułatwienia w zatrudnianiu osób w wieku 50+ >

 

W ankiecie trzeba odpowiedzieć na kilkanaście pytań, m.in:

  • Co jest powodem tego, że jesteś nieaktywny zawodowo?
  • Co uważasz za największą barierę w znalezieniu pracy dla osób powyżej 50. roku życia?
  • Jakiego wsparcia oczekujesz w powrocie do aktywności zawodowej?

 


Osoby po 50. coraz częściej aktywne zawodowo

Z raportu Deloitte wynika, że w Polsce, jak i ogólnie w Unii Europejskiej, odsetek osób aktywnych zawodowo po 55 roku życia wzrasta z roku na rok.  Z badania wynika, że 77 proc. polskich pracowników w wieku do 50 lat planuje aktywność zawodową przynajmniej do 65 lat., (czyli średnio o 11 pkt. proc. więcej niż w dziewięciu innych analizowanych krajach Europy).

Czytaj w LEX: Program „Solidarność pokoleń. Działania dla zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+” >

- Ze względu na rosnącą długość życia i lepsze warunki zdrowotne, wiele osób, które osiągnęły już wiek emerytalny, decyduje się na pozostanie w pracy, chociażby na część etatu. Decyzje te podejmowane są ze względów finansowych, społecznych czy emocjonalnych - napisano w raporcie.

Sprawdź w LEX: Czy pracodawca ma obowiązek zawrzeć umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz tych pracowników, którzy w dniu 1 lipca już byli zatrudnieni i ukończą 55 lat po tym dniu? >

 

Ponadto z badania wynika, że starsi Polacy z podobnych powodów jak ich koledzy w UE lubią swoje miejsca pracy. - Na podobnym poziomie kształtuje się również ich zainteresowanie kształceniem ustawicznym, jednak w Polsce problem niewykorzystania zasobów siły roboczej osób starszych jest jeszcze większy. Wynika to zarówno z większego odsetka osób pracujących dłużej, jak i z większej liczby osób starszych narzekających na brak szans na rozwój - wskazano.

Czytaj w LEX: Pracownicy 65+ - nowe szanse dla pracodawców >

W Polsce znacznie więcej niż w pozostałych badanych krajach - czytamy w raporcie - jest osób, które planują pracować co najmniej do 65 roku życia. Jest także o prawie 9 pkt. proc. więcej pracowników z Polski, którzy obecnie mają chociaż 50 lat lub więcej i planują pracować nawet po przejściu na emeryturę. Podobnie, aż o 12 pkt. proc. więcej Polaków z tej grupy demograficznej nie planuje zmniejszać liczby godzin pracujących.

Czytaj w LEX: Zarządzanie wiekiem – polskie przykłady >

- Mimo, że więcej osób starszych w Polsce jest aktywnych zawodowo, to większy procent również uznaje, że ich praca nie jest rozwijająca. We wszystkich ankietowanych krajach, jakie wzięły udział w badaniu „Voice of the Workforce in Europe", z takim stwierdzeniem zgodziło się 18 proc. osób po 55 roku życia., a w Polsce aż 28 proc - dodaje Deloitte.

Czytaj w LEX: Jak przeciwdziałać skutkom starzenia się personelu >