1 października wejdzie w życie ustawa o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji; od tego dnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie rozpatrywanie wniosków o ten dodatek. 500 plus dla osób niesamodzielnych to pierwsze takie świadczenie skierowane do osób, które wymagają opieki długoterminowej, czyli osób niesamodzielnych, wymagających pomocy i wsparcia osób trzecich w pełnieniu funkcji życiowych.

Z szacunków Zakładu wynika, że od października br. do marca 2020 r. wnioski o nowe świadczenie może złożyć nawet ok. 850 tys. osób. Spośród nich ok. 600 tys. osób będzie musiało przejść badanie przez lekarza orzecznika ZUS, który ustali, czy są niezdolni do samodzielnej egzystencji.

Jest wzór wniosku

Rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz poinformował Prawo.pl, że Zakład przygotował już wzór wniosku o "500 plus" dla niepełnosprawnych. - Wniosek jest już dostępny. Dzięki temu unikniemy niektórych błędów przy ubieganiu się o świadczenie - podkreśla. Dodaje jednak, że wnioski będą rozpatrywane od 1 października, kiedy to ustawa wejdzie w życie.

Rzecznik zwraca uwagę, że ZUS obserwuje duże zainteresowanie świadczeniem. - W tym celu uruchomiliśmy specjalną infolinię. Z prośbą o radę zadzwoniło do nas już ponad 5 tys. osób. Duże zainteresowanie widać także na salach obsługi klientów - dodaje rzecznik.

 

Można składać wnioski

Minister Borys-Szopa poinformowała, że od poniedziałkowego południa można już składać wnioski o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

- To ważna ustawa, wprowadzająca nieznane do tej pory świadczenie, skierowane do osób najbardziej zapomnianych, najbardziej potrzebujących. Przez całe lata nie widzieliśmy tego problemu; cieszę się bardzo, że będziemy tę rewolucyjną zmianę wprowadzać - mówiła szefowa MRPiPS.

Czytaj też: Za 40 lat samozatrudnieni z bieda-emeryturami >>>>