1 stycznia 2017 r. weszło w życie rozporządzenie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy. Jest ono następstwem wprowadzenia ustawy z 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców, czyli części tzw. pakietu rządowego „100 zmian dla firm", która również obowiązuje od 1 stycznia. Najbardziej istotne zmiany dotyczą zakresu informacji, które trzeba podać w świadectwie oraz terminu jego wydania. Zaczął obowiązywać również nowy wzór tego dokumentu.

Nowe informacje

W treści świadectwa konieczne jest podanie m.in. wszystkich imion pracownika, a nie jak dotychczas tylko jednego. Pracodawca musi również wskazać tryb i podstawę prawną rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. W świadectwie trzeba też podać informację o ewentualnym wykorzystaniu przez pracownika urlopu ojcowskiego, rodzicielskiego czy wychowawczego.

Kolejnym istotnym dodatkiem jest wprowadzenie do tego dokumentu danych o okresie, w którym pracownik korzystał z ochrony stosunku pracy, o której mowa w art. 1868 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy. Dzięki temu kolejny pracodawca dowie się, czy pracownik chcący skorzystać z urlopu wychowawczego, który złożył wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy, wciąż podlega szczególnej ochronie przed zwolnieniem.

[-DOKUMENT_TXT-]

Termin wystawienia

Istotną zmianą w samym kodeksie pracy jest nałożenie na pracodawcę obowiązku niezwłocznego wydania pracownikowi świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pod warunkiem jednak, że nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego. W rozporządzeniu wyjaśniono, że „niezwłocznie" oznacza w tym wypadku dzień, w którym następuje rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy. Natomiast, jeżeli z przyczyn obiektywnych wydanie świadectwa pracownikowi albo osobie przez niego upoważnionej nie będzie możliwe, w ciągu 7 dni od dnia upływu tego terminu pracodawca przesyła świadectwo pracownikowi lub tej osobie za pośrednictwem operatora pocztowego albo doręcza je w inny sposób.

Na wniosek

Nawet jeśli pracodawca nawiąże kolejny stosunek pracy z tym samym pracownikiem w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego, musi mu wydać świadectwo pracy, jeśli podwładny tego zażąda. Taki wniosek powinien mieć formę papierową lub elektroniczną. Pracownik ma prawo złożyć go w każdym czasie. Pracodawca ma obowiązek wydać świadectwo pracy w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania.Nowością jest to, że wniosek może dotyczyć wydania zarówno świadectwa pracy dotyczącego wyłącznie poprzedniego okresu zatrudnienia, jak też wszystkich okresów zatrudnienia, za które dotychczas nie wydano tego dokumentu.

Ta nowa regulacja jest znacznym ułatwieniem dla pracodawców zatrudniających pracowników na umowach na czas określony. Pozwala im bowiem na wydanie jednego zbiorczego świadectwa za wszystkie okresy zatrudnienia zamiast wielu pojedynczych za każdy z nich.

Od 1 stycznia 2017 r. pracodawcy mają obowiązek wydawania świadectw pracy w oparciu o zmienione przepisy kodeksu pracy oraz nowego rozporządzenia. W art. 22 ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców (DzU z 2016 r., poz. 2255) możemy jednak znaleźć przepisy przejściowe. Zgodnie z nimi, jeżeli w dniu wejścia w życie nowych przepisów, tj. 1 stycznia 2017 r., nie upłynął jeszcze termin do wydania świadectwa pracy na podstawie przepisów dotychczas obowiązujących, wówczas pracodawca ma obowiązek wydać świadectwa pracy za wszystkie zakończone na 1 stycznia 2017 r. okresy zatrudnienia, za które pracownik takich świadectw nie dostał. Czas na wykonanie tego obowiązku to koniec czerwca 2017 r.

Źródło: Rzeczpospolita