Obowiązek poinformowania ZUS o przychodach emeryta lub rencisty spoczywa zarówno na pracodawcy jak i na zleceniodawcy, a w przypadku osoby pełniącej służbę - na właściwej komórce kadrowej. Nie ma więc znaczenia rodzaj umowy, w oparciu o którą świadczona jest praca. Termin upływa już w najbliższą środę: 28 lutego.

Podstawą prawną tego obowiązku pracodawcy jest art. 127 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS, zgodnie z którym pracodawca, zleceniodawca, a w przypadku osoby pełniącej służbę - właściwa komórka kadrowa, muszą zawiadomić ZUS po raz pierwszy na starcie, czyli w momencie zatrudnienia emeryta lub rencisty, a następnie każdego roku złożyć informację o wysokości osiągniętego przez niego przychodu.

Ważne!
Emeryci, którzy ukończyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn, mogą dorabiać bez ograniczeń. Pracodawca takiej osoby nie musi więc składać w ZUS informacji o przychodach osiągniętych w poprzednim roku. Ważne jednak, aby ukończenie podanego wieku nastapiło przed podjęciem zatrudnienia u pracodawcy.

Więcej na temat rozliczenia przychodów emerytów i rencistów za 2017 rok znajdziesz tutaj* >>
* dostęp tylko dla Użytkowników Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

Podwójne zawiadomienie

Ustawa zakłada podwójne informowanie ZUS. Obowiązek pracodawcy to jedno, ale taki sam obowiązek ma osoba pobierająca emeryturę lub rentę (o ile nie ukończyła powszechnego wieku emerytalnego). Wydawać by się mogło, że to niepotrzebne dublowanie informacji, ale trzeba pamiętać, że emeryci i renciści mogą dorabiać w kilku miejscach, mogą również prowadzić działalność gospodarczą, więc istotne jest to, aby ZUS miał pełną wiedzę o wysokości osiąganego przychodu.

 [-OFERTA_HTML-]

Kwoty graniczne przychodu

Roczne rozliczenie świadczeń polega na porównaniu kwot przychodu uzyskanego przez emeryta lub rencistę w rozliczanym roku z kwotami granicznymi, ustalonymi dla tego roku.

Przekroczenie 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia powoduje zmniejszenie wysokości świadczenia w całym minionym roku.

Przekroczenie 130% tej kwoty powoduje zawieszenie prawa do emerytury lub renty w rozliczanym roku kalendarzowym.

Poznaj kwoty graniczne dla 2017 roku >>

Kiedy nie trzeba zawiadamiać ZUS o zarobkach?

Obowiązek powiadamiania ZUS o podjęciu pracy zarobkowej i składania oświadczenia o osiąganiu przychodu nie dotyczy:
•    emeryta, który ukończył powszechny wiek emerytalny,
•    osoby pobierająca emeryturę częściową,
•    osoby z prawem do renty inwalidy wojennego, z tytułu pobytu w obozie i w miejscach odosobnienia lub renty rodzinnej po tych inwalidach,
•    osoby z prawem do renty inwalidy wojskowego w związku ze służbą wojskową lub renty  rodzinnej po żołnierzu, którego śmierć ma związek ze służbą wojskową.

ZUS nie zawiesi ani nie zmniejszy im świadczenia, niezależnie od wysokości przychodu, jaki osiągają. Pracodawca, zleceniobiorca takich osób nie ma więc obowiązku zawiadamiania ZUS o ich zarobkach.

Więcej na ten temat dowiesz się z analizy "Zawieszanie i zmniejszanie emerytury i renty", która jest dostępna w Serwisie Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Tu poznasz również odpowiedzi na pytania:
Czy przychód, jaki uzyskuje pracownik, który wykorzystuje samochód służbowy do celów prywatnych, należy wykazywać w zaświadczeniu składanym do ZUS? >>
Czy pracownik ma obowiązek zgłoszenia pracodawcy, że otrzymuje rentę inwalidzką? >>