W czasie ostatniej Rady Mieszkalnictwa dokonano końcowych ustaleń co do projektowanych przepisów opracowywanej tzw. specustawy mieszkaniowej, wstępnie nazwanej ustawą o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących - podało Centrum Informacyjne Rządu.
Jak dodał CIR, specustawa mieszkaniowa pomoże w przyspieszeniu procesu inwestycyjnego w zakresie inwestycji mieszkaniowych. Projektem zajmie się teraz Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Ma ona przejść całą ścieżkę legislacyjną i zostać zatwierdzona jeszcze w pierwszej połowie 2018 r.
Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński zapewnia, że specustawa mieszkaniowa ma zdecydowanie przyspieszyć proces budowy mieszkań w Polsce i usunąć bariery biurokratyczne, ale również te bariery, które są związane z procesem przygotowawczym do budowy. Obecnie proces uzyskiwania zezwoleń na budowę trwa ok. pięciu lat. – Chcemy, aby poprzez wprowadzone zmiany w specustawie mieszkaniowej ten okres skrócił się do ok. pół roku, do roku - mówi.
Nowe przepisy mają przyspieszyć proces odrolnienia gruntów nadających się pod zabudowę mieszkaniową, który obecnie trwa nawet do kilku lat i jest bardzo uciążliwy. Po wejściu w życie specustawy ten proces ma trwać nie dłużej niż rok.
Agnieszka Matłacz/PAP







![AI dla prawników. Sztuczna inteligencja w praktyce zawodów prawniczych [PRZEDSPRZEDAŻ]](/gfx/prawopl/_thumbs/produkty_foto/83262/978-83-8438-070-3_,mn6D62SdolTgn7bKqdfXjIVm.jpg)

