Jak poinformował PAP wicemarszałek województwa podkarpackiego Lucjan Kuźniar, pieróg z kaszy gryczanej i chleb pszenny dąbrowicki pochodzą z tradycji kulinarnej gminy Kuryłówka, leżącej na krańcach dawnej Puszczy Sandomierskiej. Jest to gmina typowo rolnicza, gdzie do dzisiaj w przygotowywaniu codziennych potraw wykorzystywane są produkty z własnych gospodarstw. Uprawia się tam głównie zboża, wykorzystywane do przyrządzania wielu potraw na bazie starych receptur.

Jedną z takich potraw jest pieróg z kaszy gryczanej pieczony na blasze, który dawniej podawany był zazwyczaj w okresie różnych świąt, wesel, odpustów i innych uroczystości rodzinnych. Przygotowuje się go z ugotowanych ziemniaków wymieszanych z surową kaszą. Następnie należy dodać śmietanę, jaja, masło, ser, słoninę przesmażoną z cebulą na skwarki, oraz doprawić solą i pieprzem. Tak przygotowaną masę przekłada się na blachę wysmarowaną masłem i piecze ponad 1,5 godziny w mocno nagrzanym piekarniku, a dawniej w piecu chlebowym.

Spożywa się go na ciepło lub na zimno. Przeważnie kroi się go na kromki, podobnie jak chleb, i zjada np. z dodatkiem masła.

Inną potrawą z gminy Kuryłówka jest chleb pszenny dąbrowicki. Jego receptura powstała podczas panującej w regionie biedy. Aby zwiększyć ilość wypiekanego chleba, dodawano do ciasta gotowane ziemniaki. Dzięki temu chleb był pulchniejszy i dłużej zachowywał świeżość.

Ugotowane i ubite ziemniaki należy wymieszać na jednolitą masę z wodą, w której się gotowały, i odrobiną zimnej wody, ewentualnie serwatki lub kwaśnego mleka. Masę należy następnie wymieszać z zakwasem chlebowym, drożdżami i mąką. Tak przygotowany rozczyn powinno się zostawić na noc w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Następnego dnia trzeba go doprawić solą, dodać olej, trochę mąki i wyrabiać do momentu, aż ciasto będzie odchodzić od ręki. Ciasto należy znowu zostawić do wyrośnięcia, a później uformować bochenki.

Po upieczeniu chleb ma twardą skórkę, dlatego smaruje się go z wierzchu skórką słoniny i przykrywa, żeby „doszedł”. Chleb pszenny dąbrowicki w dalszym ciągu przygotowywany jest według tej samej metody produkcji i przy użyciu lokalnych produktów.

(PAP)

api/ pad/