W piątek odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego.

Inwestycja jest dofinansowana z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. Wartość całego projektu wynosi ponad 88 mln zł, z czego 87,6 mln zł to dotacja z Unii Europejskiej.

Prace przy budowie obiektu, w którym ma znajdować się centrum, idą zgodnie z planem - powiedział PAP rektor uczelni prof. Lech Dzienis. Dodał, że studenci będą mogli rozpocząć tam naukę w lutym 2015 roku.

Budynek będzie się składał z części dydaktycznej i hali laboratoryjnej. Na dachu zaprojektowano kolektory słoneczne, wiatrak o poziomej osi obrotu, wiatrak o pionowej osi obrotu, panele fotowoltaiczne, stację pogodową. Powstanie 36 laboratoriów i pracowni dydaktycznych z wyposażeniem. Z ponad 670 stanowisk badawczych mają korzystać wszystkie wydziały uczelni zaangażowane w prace nad innowacyjnymi rozwiązaniami, które mają minimalizować koszty technologii wytwarzania energii.

W związku z powstaniem centrum Politechnika Białostocka uruchomiła od tego roku akademickiego nowy kierunek studiów - biotechnologię, a w przyszłym uruchomi makrokierunek - ekoenergetykę.

Prof. Dzienis uważa, że studentów na te kierunki będzie przyciągało nie tylko to, iż dają konkretne wykształcenie, ale też zaawansowane zaplecze laboratoryjne. Jego zdaniem są to przyszłościowe kierunki, a ich absolwenci będą mogli znaleźć pracę m.in. w zakładach produkujących urządzenia do wytwarzania energii czy przy wprowadzaniu nowych rozwiązań technologicznych związanych z energią odnawialną.

Politechnika Białostocka kształci około 13 tys. studentów. Jest największą państwową wyższą uczelnią techniczną w Podlaskiem. (PAP)