MŚ dementuje: nie zlikwidujemy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska
- W resorcie Jana Szyszki przygotowany został zabójczy dla polskiej przyrody pakiet nowelizacji kluczowych ustaw. Po wejściu w życie proponowanych przepisów środowisku naturalnemu w Polsce grozi katastrofa, a dodatkowo nasz kraj może stracić miliardy euro z funduszy europejskich alarmował wczoraj Greenpeace. To nieprawda odpowiada dziś w oficjalnym komunikacie Ministerstwo Środowiska.
Greenpeace donosił, że na projekt, nad którym trwają prace, składają się nowelizacje ustawy o ochronie przyrody, Prawa ochrony środowiska oraz ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.
Wśród najważniejszych i najbardziej niepokojących zmian organizacja wyliczała likwidację Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wraz z Regionalnymi Dyrekcjami i zastąpienie ich nową instytucją o ograniczonych kompetencjach, drastyczne ograniczenie stronie społecznej możliwości działania w kwestiach ochrony środowiska oraz zniesienie kontroli nad działaniami Lasów Państwowych.
W odpowiedzi na powielane w mediach doniesienia ministerstwo opublikowało dziś komunikat, w którym informuje: „w Ministerstwie Środowiska nie toczą się prace legislacyjne dotyczące ustaw prawo ochrony środowiska oraz udostępnianie informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko”. Poinformowano również, że projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz niektórych innych ustaw znajduje się na stronie Rządowego Centrum Legislacji od ponad 5 miesięcy (link do projektu: legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12287464/katalog/12364992). Każdy może zapoznać się z proponowanymi zmianami.





