"Do 4 maja dostaliśmy 54 podania od osób, które są zainteresowane zamieszkaniem w domach wybudowanych w ramach Mieszkania plus" - powiedział Chaberski.

"Większość podań pochodzi od mieszkańców miasta i gminy, ale mamy też zainteresowanych z Warszawy czy Bornego Sulinowa" - powiedział zastępca burmistrza. Kilka podań wpłynęło także od mieszkańców pobliskiego Słupska.

Jak dodał Chaberski, jedno z ostatnich podań "wpłynęło z Laichingen z Niemiec, gdzie chętny do zamieszkania w Mieszkaniu plus mieszka od wielu lat". "Ta osoba wcześniej mieszkała w Polsce w gminie Będzin" - dodał Chaberski.

W Kępicach ma powstać pięć budynków, w których znajdą się łącznie 42 mieszkania. Na parterze przewidziano osiem lokali handlowych (zaplanowano je w dwóch budynkach).

Inwestycja ma powstać w samym centrum miasta, przy ul. Niepodległości. Gmina Kępice wniosła do spółki grunty, na których powstaną nowe budynki, Kępickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego było odpowiedzialne za projekt budowlany, zaś finansowaniem - w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus - zajmie się BGK Nieruchomości.

Projekt nowych budynków (uzgodniony z konserwatorem zabytków) będzie nawiązywał do starej zabudowy tej części miasta. Będą to budynki jednopiętrowe z mieszkaniami dwu- i trzypokojowymi.

42 mieszkania mają zostać oddane do czerwca 2019 roku.

Program Mieszkanie plus działa w dwóch obszarach. Obszar społeczny realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach programów Społecznego Budownictwa Czynszowego oraz wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. Za komercyjny obszar odpowiada BGK Nieruchomości, która ma w budowie około 2 tys. mieszkań, kolejne 25 tys. jest w przygotowaniu.

W ramach obszaru komercyjnego budowy trwają m.in. w Katowicach, Wałbrzychu i Gdyni. Pod koniec kwietnia w Jarocinie oddano pierwsze 96 mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus.(PAP)