Do końca sierpnia Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) zaakceptował 10 tys. 184 wnioski o dopłatę do kredytu na zakup pierwszego mieszkania w ramach rządowego programu "Mieszkanie dla Młodych" (MdM). Ich wartość to ponad 231 mln zł.

Większość, bo 7 tys. 795 wniosków dotyczy pomocy państwa przeznaczonej na 2014 r. Pozostałe dopłaty BGK wypłaci z limitu budżetowego przewidzianego na 2015 r. i 2016 r. w zależności od terminu odbioru gotowych mieszkań i domów.

Zarezerwowane na ten rok środki na MdM sięgają 600 mln zł. W 2015 r. ma to być 715 mln zł, w 2016 r. - 730 mln zł, w 2017 r. - 746 mln zł, a w 2018 r. - 762 mln zł.

"Polski Związek Firm Deweloperskich wnioskuje do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju o to, by znowelizować ustawę +Mieszkanie dla Młodych+ w taki sposób, aby niewykorzystane w tym roku środki nie przepadły i mogły być wypłacone w kolejnych latach" - powiedział PAP prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) Grzegorz Kiełpsz.

PZFD prognozuje, że w tym roku wykorzystanie programu MdM nie przekroczy 50 proc. Jak mówił Kiełpsz, pieniądze na MdM są zapisane w rezerwie celowej. Jeżeli nie zostaną wypłacone w danym roku budżetowym, to wracają z powrotem do państwowej kasy.

Przygotowany przez resort infrastruktury i rozwoju projekt noweli "Mieszkanie dla Młodych" nie uwzględnia postulatu PZFD. Również resort finansów nie widzi takiej możliwości. Zaplanowany budżet MdM na 2015 r. wynosi 715 mln zł, czyli zgodnie z zapisem ustawy MdM, przyjętej przez Sejm po koniec września 2013 r.

Rzeczniczka Ministerstwa Finansów Wiesława Dróżdż powiedziała PAP, że na 2015 r. zaplanowano rezerwę celową w wysokości 715 mln zł na sfinansowanie wsparcia dla kupujących mieszkania lub domy w ramach programu MdM. "Rezerwa ta została ujęta w projekcie budżetu państwa na 2015 rok, zatwierdzonym wstępnie przez Radę Ministrów" - podkreśliła.

"Kwoty ujmowane w rezerwach z przeznaczeniem na program MDM są zgodne z art. 36 ustawy z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi i nie ma podstaw prawnych do ich korygowania. Budżet państwa co roku jest na nowo konstruowany i zapisywany w ustawie budżetowej na dany rok" - dodała rzeczniczka MF.

Od 2014 roku osoby do 35. roku życia z pomocą państwa mogą zaciągać kredyty na zakup pierwszego mieszkania z rynku pierwotnego. O dopłatę mogą ubiegać się też młodzi, którzy kupią od dewelopera lub zbudują dom jednorodzinny. Pomoc państwa ma polegać na dofinansowaniu wkładu własnego oraz spłacie części kredytu.

Jeżeli banki przyznają kredyt na zakup mieszkania, to po spełnieniu warunków określonych przez program MdM, BGK przydziela dofinansowanie do takiego kredytu.

Z informacji BGK wynika, że średnia powierzchnia mieszkań kupowanych w ramach MdM to ok. 53 m kw., a średnia cena za metr kw. sięga blisko 4,3 tys. zł. W przypadku domu jednorodzinnego jest to odpowiednio: ponad 83 m kw. i ok. 3,6 tys. za m kw.

Program MdM ma potrwać do 2018 roku. Łączne dofinansowanie kredytów ze strony państwa wyniesie 3,5 mld zł. Banki będą mogły skredytować zakup ok. 25 tys. mieszkań rocznie.

MdM wprowadza limity cenowe za metr kwadratowy mieszkania, które będzie mogło być objęte pomocą państwa. Są one publikowane przez BGK.

Zgodnie z przyjętą pod koniec września ub.r. przez Sejm ustawą rodzina bezdzietna i singiel dostaną od państwa 10 proc. ceny mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dofinansowanie wyniesie 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu lokalu urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko, można będzie liczyć na dodatkowe 5 proc. Dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 m kw. mieszkania lub domu o powierzchni odpowiednio do: 75 m kw. i 100 m kw. Ponadto rodzina z trójką dzieci będzie mogła kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym o powierzchni większej o 10 m kw., niż przewiduje MdM. Dofinansowanie państwa dotyczy 50 m kw. lokalu. (PAP)