Pytanie
Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie usług turystycznych. Sprzedaż wycieczek turystycznych będę prowadził za pomocą Internetu. Odbiorcami usług będą zagraniczne osoby fizyczne z Norwegii i Szwecji. Wycieczki odbywać się będą na terenie Polski. Na mojej stronie internetowej do wyboru będzie kilka pakietów (zawierających np. transport, noclegi, posiłki, bilety wstępów do muzeów itp.). Po dokonaniu wyboru, klient rezerwuje dany pakiet, dokonując płatności przelewem internetowym, w celu potwierdzenia rezerwacji wycieczki. Prowadzę podatkową książkę przychodów i rozchodów oraz jestem czynnym podatnikiem VAT.
1) Kiedy wystawić fakturę VAT marża? W momencie rezerwacji i wpłaty należności, czy w chwili, kiedy będę posiadał faktury za zrealizowane usługi bezpośrednie dla turysty?
2) Kiedy następuje ustalenie marży? W momencie rezerwacji i wpłaty przez klienta odpowiedniej kwoty, czy po wykonaniu usługi (posiadając faktury za zrealizowane usługi bezpośrednie dla klienta)?